Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Imigranty překvapilo, že je ve Finsku zima. Stahují žádosti o azyl a prchají do Švédska

Žadatelé o azyl v uprchlickém centru ve městě Lahti na jihu Finska.
Zdroj: Profimedia
Stovky imigrantů převážně z Iráku ruší své žádosti o azyl v chladném Finsku. Je tam prý moc velká zima a nuda. Míří do Švédska, kde je sice stejná zima, ale je zde alespoň více imigrantů a nebudou si připadat tolik osamoceně.

„Můžete říct celému světu, že nenávidím Finsko. Je tu velká zima, nikde žádný čaj, nejsou tu restaurace ani bary. Nikdo není v ulicích, jen auta,“ cituje dvaadvacetiletého Muhammeda web frontpagemag.com. Mladý muslim se momentálně nachází ve finské vesnici Tornia u švédských hranic a klepe kosu při tamních deseti stupních.

Muhammed bude nejspíš jedním z imigrantů, kteří stahují svoji žádost o azyl ve Finsku a přesouvají se více na jih do Švédska. Někteří ani žádosti nestahují a odjíždějí rovnou. „Jen v minulém týdnu ubylo 200 žádostí,“ uvádí vedoucí azylového odboru na finském imigračním úřadě.

Ne že by bylo ve Švédsku tepleji, ale žije zde více imigrantů, takže je zde více možností k navázání společenských vztahů. Důvod, proč z Finska odcházejí, ovšem může být i čistě pragmatický. Jak píše iDnes.cz, Finsko v srpnu zavedlo vládní pomoc pro uprchlíky, kteří se rozhodnou svoji žádost o azyl stáhnout. Nárok na finanční příspěvek mají tedy i ti, kteří se Finsko rozhodli opustit. Pokud se uprchlíci dobrovolně rozhodnou vrátit do své vlasti, severská země tisíců jezer jim proplatí náklady na cestu domů.

Související články

Další články