„Můžete říct celému světu, že nenávidím Finsko. Je tu velká zima, nikde žádný čaj, nejsou tu restaurace ani bary. Nikdo není v ulicích, jen auta,“ cituje dvaadvacetiletého Muhammeda web frontpagemag.com. Mladý muslim se momentálně nachází ve finské vesnici Tornia u švédských hranic a klepe kosu při tamních deseti stupních.

Muhammed bude nejspíš jedním z imigrantů, kteří stahují svoji žádost o azyl ve Finsku a přesouvají se více na jih do Švédska. Někteří ani žádosti nestahují a odjíždějí rovnou. „Jen v minulém týdnu ubylo 200 žádostí,“ uvádí vedoucí azylového odboru na finském imigračním úřadě.

Ne že by bylo ve Švédsku tepleji, ale žije zde více imigrantů, takže je zde více možností k navázání společenských vztahů. Důvod, proč z Finska odcházejí, ovšem může být i čistě pragmatický. Jak píše iDnes.cz, Finsko v srpnu zavedlo vládní pomoc pro uprchlíky, kteří se rozhodnou svoji žádost o azyl stáhnout. Nárok na finanční příspěvek mají tedy i ti, kteří se Finsko rozhodli opustit. Pokud se uprchlíci dobrovolně rozhodnou vrátit do své vlasti, severská země tisíců jezer jim proplatí náklady na cestu domů.