Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Ikony Tří oříšků pro Popelku: Šafránkovou, Růžičkovou i Menšíka zradilo zdraví

Tři oříšky pro Popelku.
Zdroj: Se souhlasem České televize / koláž eXtra.cz
+ Další 4 fotografie
finance

Legendární pohádka Tři oříšky pro Popelku v hlavních rolích se zesnulou Libuší Šafránkovou (†68) a Pavlem Trávníčkem (70) se zapsala do srdcí nejen českých diváků. A to i díky hereckým legendám, které se ve snímku objevily, avšak s několika z nich jsme se museli rozloučit. Československo-německá pohádka také patří mezi nejnákladnější koprodukční projekty, ač na ní Němci chtěli podle portálu ČSFD původně šetřit. Kolik stál celý film? 

Příští rok to bude již padesát let od vzniku pohádky Tři oříšky pro Popelku, která bezpochyby patří mezi nejoblíbenější filmy v Česku. Čas je však neúprosný a fanoušci ikonického snímku se museli již s několika legendárními herci rozloučit, včetně představitelky Popelky Libušky Šafránkové, která zemřela minulý rok v červnu ve věku 68 let. Prohrála boj s rakovinou.

Do hereckého nebe odešla ve věku 67 let v roce 2004 představitelka Droběny Helena Růžičková, která rovněž podlehla rakovině. Ve věku 58 let pak zemřel v roce 1988 herec Vladimír Menšík, jenž bojoval s těžkým astmatem.

Menšík byl na place za potížistu

Zesnulý režisér Václav Vorlíček před lety potvrdil, že měl s Menšíkem během natáčení Tří oříšků pro Popelku jisté potíže.

"Noc před natáčením se Menšík s Vítězslavem Jandákem ztratili. Později vyšlo najevo, že byl z toho pořádný mejdan. Ráno jsme nasedali do autobusu, a Menšík nikde. Ale pak si někdo všiml, že chybí i jeho auto, a řekl, že jel asi napřed," řekl podle deníku Aha! Vorlíček před lety s tím, že později pokazil i jednu z nejdůležitějších scén.

"Dál jsme tedy nečekali, a když jsme dorazili na místo, opravdu seděl na zemi, dělal, že čte noviny, je úplně v pořádku a musí na nás čekat. Samozřejmě v pořádku nebyl, ale něco z těch novin mu zřejmě proniklo do mozku, protože když pak měl zavolat radostně ,Ať žije Popelka!´, místo toho zařval z plných plic: ,Prověřte Bangladéš!´" prozradil režisér pohádky, který prohrál v roce 2019 boj s rakovinou.

Tvůrci chtěli šetřit, což se nakonec nepovedlo

Pohádka Tři oříšky pro Popelku se potýkala s finančními problémy už od počátku natáčení. Zejména němečtí tvůrci chtěli penězi šetřit, což se jim ale nakonec nepodařilo, a s každým dalším dnem natáčení se rozpočet navyšoval.

První větší komplikace zapříčinila scéna z bálu. Dekorace, které byly navržené v Německu, nejenže byly úsporně vytvořené, ale také tak i vypadaly. Česká strana proto rozhodla, že se celá scéna musí přetočit, aby ples působil jako skutečně královský a honosný.

Rozpočet Popelky se navýšil o půl milionu

Původní rozpočet byl stanoven na 3,5 milionu korun, během natáčení se pak rozpočet navýšil o půl milionu. V přepočtu na hodnotu peněz v dnešní době by tak pohádka Tři oříšky pro Popelku vyšla v současnosti na 64,5 milionu korun.

"I když investice sahaly do královských výšin, vyplatily se. Popelka pak přinesla skutečně pohádkovou tržbu. Jen za prvních pár let vydělala téměř 8 milionů korun," prozradil filmový historik Petr Bednařík pro CNN Prima News.

Skladatel Karel Svoboda dostal za svou práci 40 tisíc korun, scenárista František Pavlíček 26 tisíc. "Fanoušci hltají cokoli, co je s legendou Popelky spojené. Šaty se staly oficiálním kulturním dědictvím republiky. Podle slavné pohádky vzniklo v Česku i několik muzikálů," dodal historik Bednařík.

Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy