Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Ideální doba na výlety: Teplotní nadprůměr, ale méně tropů, popsala meteoroložka letošní léto

Počasí tento týden bude parádní. Od bazénu vůbec neodcházejte.
Zdroj: profimedia
+ Další fotografie
Počasí
Léto se nezadržitelně blíží a všechny zajímá, jak o letošních prázdninách bude. Oproti loňsku meteorologové předpovídají méně tropických dnů. I tak by mělo být léto ve střední Evropě teplotně nadprůměrné. Meteoroložka Dagmar Honsová redakci eXtra popsala, které modely počasí se každoročně opakují a můžeme je tak očekávat i letos.

Od druhého červnového týdne Česko sužovaly ničivé povodně. I když astronomické léto začíná až o víkendu, letních teplot jsme se dočkali už minulý týden. Podle Dagmar Honsové první letní den proprší, pak ale přijde oteplení.

Teplý konec června

"Přesné výpočty globálních numerických modelů předpovídají počasí jen do začátku července. První letní den, který začíná 20. 6. ve 23.43 hod., proprší a také teploty se budou pohybovat jen do 22 °C. Poté se ale začne oteplovat a závěr června přinese teploty mezi 25 až 30 °C a převážně slunečné počasí," uvedla meteoroložka.

"Ojedinělé přeháňky nebo bouřky se budou vyskytovat pouze při přechodně zvětšené oblačnosti," doplnila, že přívalové lijáky jako v posledních dnech už by hrozit neměly.

Léto bude teplotně nadprůměrné

Podle sezonních modelů mají meteorologové představu o letošním létě jako o teplotně nadprůměrném v porovnaní s dlouhodobým normálem.

"Jak Institut Iri, tak centrum NCEP se shodují na tom, že období meteorologického léta bude v Evropě střední nadprůměrné v porovnání s dlouhodobým normálem. Nicméně odchylka by se měla pohybovat někde mezi 0,5 až 1 °C. To znamená, že teploty blížící se 40 °C a jeden tropický den za druhým jako v posledních dvou létech se zřejmě letos opakovat nebudou," uvedla dále.

Každoroční modely

Pro srovnání, loňské léto bylo s průměrnou teplotou 22,9 vůbec tím nejteplejším od roku 1775. Meteoroložka také vysvětlila, že se některé modely počasí opakují každý rok. Podle nich bychom mohli očekávat nejvyšší teploty na přelomu července a srpna. Nejméně deštivých dnů v horských oblastech je ve druhé červencové dekádě a nejlepší počasí na výlety bychom mohli očekávat na konci srpna.

Patricie Pagáčová bez servítků: Manžel byl teď za mámu, dceru chůvě svěřit nechci, přiznala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy