Trendy tagy Čauky lidi Survivor Česko 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Ideální čas pozorovat vesmírnou show: Oblohu rozzáří meteorický roj Orionidy

Ideální čas pozorovat vesmírnou show: Oblohu rozzáří meteorický roj Orionidy
Zdroj:
ASTRO
Říjen nám nachystal zvláštní astrologický jev – neboli meteorický roj zvaný Orionidy. Nyní nám ve výhledu nebude rušivým elementem Měsíc, tudíž bude lepší viditelnost pro všechny z nás, kteří se rádi na tuto krásu podívají. Pokud chcete Orionidy vidět, je dobré vyrazit mimo město.

Letošní podmínky pro pozorování budou velice dobré. Orionidy jsou aktivní už od začátku října do 7. listopadu. Vrchol nastane 20. a 21. října. Pohled na meteorický roj nebude letos rušit Měsíc. Nejlepší doba k pozorování jsou brzké ranní hodiny, bude i možnost vidět další jasné planety. Očekávaná frekvence je asi 20 meteorů v hodině.

"Meteory zdánlivě vylétají z radiantu ležícího v horní části souhvězdí – vlevo nahoře od jasné naoranžovělé hvězdy Betelgeuze v rameni Orionu. Protože Měsíc je v období maxima úkazu ve fázi před první čtvrtí, zapadá už večer a svým svitem při pozorování vůbec neruší. Podmínky jsou tedy velmi příznivé," uvedl astronom Petr Horálek pro TV Nova.

Od 3. do 6. hodiny je ideální čas pro pozorování

První zmínky o meteorickém roji pocházejí z roku 1839. Pokud chcete roj vidět i vy, musíte vyrazit dál od města, kde se neprojevuje světelné znečištění. Ideální doba pozorování je mezi třetí a šestou hodinou ráno

"Obecně je maximum roje poměrně ploché, trvá i několik hodin. Občas ale mohou nastat díky gravitačním poruchám v proudu částic i periodicitě návratů Halleyovy komety ke Slunci velké poklesky či naopak vysoká maxima v aktivitě. Díky tomu například v minulých letech aktivita vystoupala až ke stovkám meteorů v hodině," dodal astronom.

Související články

Další články