Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Ibuprofen na koronavirus neberte, zabije vás... Lékaři vyvrátili nebezpečný hoax

Ibuprofen na koronavirus neberte, zabije vás... Lékaři vyvrátili nebezpečný hoax
Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 7 fotografií
hoax
Na sociálních sítích se začala šířit zpráva, aby lidé na COVID-19 nebrali léky, které obsahují ibuprofen. Prý to zhorší zdravotní stav a nakonec přijde smrt. Nevěřte tomu. Je to hoax, který už vyvrátili lékaři. Neexistuje žádná studie o vztahu ibuprofenu a nového koronaviru.

Na sociálních sítích se teď rychle šíří různé varianty zprávy o tom, že pokud se teď nakazíte novým typem VŠE O BOJI S KORONAVIREM NAJDETE ZDE. a vezmete si léky obsahující ibuprofen (Brufen, Ibalgin, APO-Ibuprofen, váš stav se zhorší a nakonec umřete. Je to nebezpečný hoax. Pro toto tvrzení nejsou žádné přesvědčivé vědecké důkazy. Od této dezinformace se oficiálně distancovala také Univerzitní nemocnice ve Vídni.

Informace se nezakládá na pravdě a byla opakovaně vyvrácena lékařskými kapacitami. "V současné době jsou po různých sociálních sítích rozesílány zprávy, které se odkazují na zdroje z Vídeňské univerzitní nemocnice. Rádi bychom výslovně upozornili, že se jedná o falešné zprávy, které nesouvisí s naší nemocnicí," stojí v prohlášení kliniky.

Informace jsou falešné i podle expertky na fake news Alexandry Alvarové. Ta na existenci hoaxu upozornila na svém facebookovém profilu.

Studie neexistují

Neexistují žádné vědecké důkazy o negativním dopadu užívání nesteroidních protizánětlivých léčiv. "Žádné takové studie nejsou. Neexistují. Nemoc je tu krátce," uvedl epidemiolog Roman Prymula.

Je však pravdou, že skutečně existuje jeden odborný článek, který o tom pojednává. Teorie se týká receptorů ACE2. Zatím se ovšem se jedná o hypotézu, která není opřena o žádnou klinickou studii. Je tedy dobré si počkat na skutečnou klinickou studii, píše web manipulatori.cz.

Deník La Figaro uvádí, že léky tlumící záněty nemoc COVID-19 nezhoršují, ale maskují příznaky. Důvodem je právě to, že působí protizánětlivě a velmi účinně tlumí bolest. Zánět je totiž normální reakcí těla na infekci a varovným signálem. Léky tedy mohou bránit reakci imunitního systému a maskovat příznaky závažnosti.

VŠE O BOJI S KORONAVIREM NAJDETE ZDE

Otevřený rozhovor s Anetou Vignerovou o návratu ke Kolečkovi: Je to na dobré cestě, třetí šanci ale nedostane, tvrdí

Související články

Další články

Nejnovější kauzy