Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy StarDance 2019 Extra Host (pořad) demonstrace proti Babišovi Události roku 2019

Nejnovější kauzy

Hysterie kolem škodlivosti e-cigaret je přehnaná, v USA zřejmě kouřili, co neměli, říká odborník

zdraví
Na konci minulého měsíce byl zaznamenán případ úmrtí v důsledku kouření e-cigaret v americkém státě Illinois. Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) začalo ihned bít na poplach a kolem kouření elektronických cigaret se rozpoutala nemalá hysterie. Prezident Komory elektronického kouření Robert Hrdlička je s odsuzováním e-cigaret opatrný. Podle něj nevíme, co postižení jedinci v Americe vůbec kouřili.

Podle CDC aktuálně v Americe trpí dýchacími potížemi způsobenými kouřením e-cigaret až 450 lidí. Podle odpůrce klasického kouření Roberta Hrdličky ale přesně nevíme, co se v USA mohlo stát, že má najednou několik lidí dýchací problémy. „Zatím nevíme, co tito lidé konzumovali. Do e-cigarety můžeme dát cokoliv, také liquid, který si sami namícháte nebo který obsahuje THC a je nelegální,“ vysvětlil Hrdlička pro Český rozhlas.

Zároveň také uvedl, že v Česku jsou zákony na užívání látky liquidu velmi přísné. „U nás je legislativa poměrně přísná, liquidy jsou testovány a za 11 let, co se v Česku prodávají, se žádný takový případ nestal.“

Hrdlička jednoznačně stojí za názorem, že onemocnění z kouření způsobuje kouř a ne nikotin. Elektronické cigarety jsou jen jedním ze způsobů, jak nikotin užívat. "Je dokázáno, že užívání e-cigarety je několikanásobně méně rizikové než užívání klasické cigarety, protože odbouráte hoření, takže odpadá také pasivní kouření,“ řekl.

S tím souhlasí i prezident České koalice proti tabáku Lukáš Kohoutek. „Kouření klasických cigaret výrazně poškozuje zdraví. Oproti tomu jde-li o elektronické cigarety, tam naopak víme, že je za určitých podmínek možné je využívat i jako prostředek k odvykání,“ sdělil pro eXtra.cz. Doplnil ale, že se zatím vedou spory o tom, zda zahřívaný tabák a z něho se uvolňující látky jsou v e-cigaretách méně škodlivé než v těch klasických.

Faktem také zůstává, že se zatím řeší jeden případ úmrtí způsobeného užíváním e-cigaret. Robert Hrdlička v pořadu Českého rozhlasu uvedl, že za dobu jednoho rozhovoru v délce desítek minut „zemře v Americe 27 lidí na následky klasického kouření“.

Mohlo by vás zajímat

Další články