Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 StarDance 2021 Česko Slovensko má talent 2021

Nejnovější kauzy

Hypotéky ještě více podraží. Národní banka zvedla úrokové sazby

Také je třeba myslet na dobrou úrokovou historii, která je důležitá pro budoucí půjčky a hypotéky.
Zdroj: Pixabay
ekonomika

To, co ekonomové už nějaký čas očekávali, se naplnilo. Bankovní rada České národní banky ve čtvrtek zvýšila úrokovou sazbu o 1,25 procentního bodu na 2,75 procenta. To je nejvíc od roku 1997. Znamená to, že hypoteční úvěry budou nyní dražší.

Čeští občané se kromě drahých energií musí nyní připravit i na drahé hypotéky. Bankovní rada České národní banky (ČNB) totiž zvýšila základní úrokovou sazbu o 1,25 procentního bodu na 2,75 procenta. Jde tak o nejvýraznější zvýšení sazeb od roku 1997. ČNB růst sazeb zdůvodňuje rostoucí inflací - ta v září překonala pět procent.

"Je to úder ekonomice," tvrdí Babiš

S krokem ČNB nesouhlasí premiér Andrej Babiš. "ČNB jen zasadí další úder české ekonomice, občanům a všem. Pokud si myslí, že tímto zabrání růstu cen energií, emisních povolenek nebo ropy, jsou úplně mimo mísu," uvedl Babiš. Upozornil, že ve světě má podobnou sazbu Chile a Evropská centrální banka (ECB) zůstává na nule. Nejde přitom o první takový krok ČNB v letošním roce. Na měnovém jednání na konci září rada zvýšila úrokové sazby o 0,75 procentního bodu.

Úvěry se zdraží

A co toto rozhodnutí znamená pro občany a podnikatele? Podnikům se tímto krokem zdraží úvěry na investice nebo provoz. Občané zas musí počítat s dražšími půjčkami na bydlení. Zhodnocení vkladů na běžných účtech zatím podle odborníků očekávat nelze.

Související články

Další články