Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Hygienička Zdeňka Jágrová souhlasí s Prymulou: Promoření sníží riziko další vlny epidemie, tvrdí

Hygienička Zdeňka Jágrová souhlasí s Prymulou: Promoření sníží riziko další vlny epidemie, tvrdí
Zdroj: koláž eXtra.cz / profimedia
+ Dalších 5 fotografií
nákaza
Zdeňka Jágrová, ředitelka pražské hygienické stanice, vysvětlila v rozhovoru pro Právo okolnosti kolem promořování populace, které je teď velmi řešeným tématem. Přiklání se tak na stranu epidemiologa Romana Prymuly. Chytrá karanténa má rychle zachytit a izolovat pozitivní případy, promoření by mělo snížit riziko další vlny epidemie. Ti, kteří nemoc měli, už totiž budou mít protilátky.

Promořování populace má být takové přirozené vytvoření imunity ve společnosti. Epidemiolog Roman Prymula nedávno otočil o 180 stupňů a rozhodl se, že promořování bude dobrá cesta. Někteří jeho kolegové ve vládě s ním však nesouhlasili. Zdeňka Jágrová ano a vysvětlila celou záležitost v rozhovoru pro Právo.

Vytvoření protilátek a ochrany

"Říká se, že asi třetina populace se s koronavirem setká, je tedy žádoucí, aby si vytvořila protilátky a tím postavila ochrannou hradbu pro rizikové skupiny," vysvětluje Jágrová, co si má člověk pod procesem představit. Dodala, že není cílem mít víc a víc nemocných.

"Cílem je nenakazit staré lidi a neustále si udržet lůžkovou kapacitu, abychom v nemocnicích neměli jen nakažené pacienty a bylo kam dát i čtyřicetiletého muže s infarktem," uvedla. "Všechna opatření byla nastavena proto, aby se nám nepřeplnily nemocnice a aby byli ošetřeni i ti, kteří to potřebují," vysvětlila hygienička a dodala, že kapacita je zatím dostatečná.

Jak funguje promořování?

Promořením se tedy vypustí část populace, ta se nakazí, vytvoří si imunitu a tím se omezí šíření viru. "Postupně asi nebude třeba se starat o mladší generaci. Osobně to vidím tak, že se pustí vysokoškoláci, aby si dodělali diplomy, pak středoškoláci. Takhle by se omezení mohla postupně uvolňovat," popsala pro Právo svůj pohled Jágrová.

"Jedna skupina se vzájemně promoří, získá imunitu a virem se nikdo další nenakazí. Virus je agresivní, dá se snadno chytit a snadno se šíří. Chceme, aby neonemocněly osoby starší 65 let, hlavně nad 80 let," uvedla hygienička a dodala, že je důležité chránit rizikové skupiny, pro které by mohla být nákaza fatální.

Zvýšená nemocnost

"Trasování bude pokračovat dál. Budeme zachytávat pozitivní případy a vyhledávat, s kým byly v kontaktu. Jakmile se lidé začnou zase scházet, začnou se znovu promořovat a nemocnost stoupne," uvedla Jágrová s tím, že při počtu mediků, dalších zaměstnanců i vojáků to všechno musí stíhat. Počítá se jen s prodlevou, výsledek se tak může opozdit o pár dní.

Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy