Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Hyeny se přiživují na neštěstí v Bohumíně. Tragédii využívají podvodníci s falešnými sbírkami

Hyeny se přiživují na neštěstí v Bohumíně. Tragédii využívají podvodníci s falešnými sbírkami
Zdroj: Profimedia
+ Dalších 8 fotografií
Bohumín
Bohumínská radnice varuje veřejnost před falešnými sbírkami peněz na podporu pozůstalých po obětech sobotního požáru. Podle představitelů města vzniklo hned několik podvodných sbírek, jednu z nich teď prověřuje policie. Jedinou oficiální sbírkou je přitom ta, kterou vyhlásil Moravskoslezský kraj.

Zatímco většina lidí vyjadřuje soustrast a podporu, najdou se i tací, co se na neštěstí chtějí bezpáteřně přiživit. To teď poznali i lidé v Bohumíně Poté, co tam v sobotu zemřelo při požáru v panelovém bytě 11 lidí, začaly vznikat některé falešné sbírky a transparentní účty, skrz které chtějí podvodníci vylákat z lidí peníze.

„Město varuje před jinými neoficiálními sbírkami a transparentními účty, které se po neštěstí začaly objevovat. Jednou se už dokonce zabývá policie. Jediná oficiální a transparentní veřejná sbírka, která je určena na pomoc zmírnění bohumínského neštěstí, je ta, kterou vyhlásil Moravskoslezský kraj,“ uvedla mluvčí města Lucie Balcarová.

Sbírku prošetřuje policie

Podle Balcarové by město oznámilo, kdyby existovaly další oficiální sbírky. Lidé by tak podle ní měli být opatrní, kam peníze posílají. Ve středu se takhle objevil na jednom facebookovém profilu účet, na který měli lidé posílat peníze na pomoc pozůstalým bohumínské tragédie. Příspěvek pak někdo smazal. „Policisté přijali informace, že by měla být založena sbírka v rozporu s právními předpisy. Tyto informace prověřujeme. Na zjišťování dalších okolností spolupracujeme s krajským úřadem,“ uvedla mluvčí moravskoslezské policie Pavla Jiroušková.

Jedinou oficiální sbírkou tak zůstává ta, kterou tento týden vyhlásil Moravskoslezský kraj. Na ten už přistálo přes 300 tisíc korun na podporu lidí zasažených požárem v bohumínském paneláku. Lidé mohou do 15. září přispívat na účet 868686/2700. Pomáhat bude i kraj, který hodlá poslat 100 tisíc za každého mrtvého a 50 tisíc za každého zraněného. Finanční pomoc ale ještě musí v září schválit zastupitelstvo.

Žhář byl nemilosrdný

K tragédii, která zasáhla celé Česko, došlo v sobotu 8. července. Zdeněk K. (54) přišel nepozvaný na oslavu své rodiny a v bytě, který se nacházel v horních patrech paneláku, založil pomocí benzínu požár. Ten se rozšířil i do dalších bytů a odřízl jejich obyvatele od schodiště. Lidé tak začali skákat z okna ven, nikdo z nich ale nepřežil. Celkem zemřelo 11 lidí, jedna žena, která zemřela při pádu, byla těhotná.

Krátce po incidentu byl žhář zatčen a nyní je ve vazbě. Hrozí mu výjimečný trest.

Související články

Další články