Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Petr Pavel tragédie v Mostě

Hýbal jen očima. Mrazivé svědectví posledních vteřin Milana Lasici (†81)

Prezidentka Slovenska Zuzana Čaputová řekla, že Slovensko ztratilo jednu z největších kulturních osobností.
Zdroj: Profimedia
+ Další 3 fotografie
Úmrtí

Slovenský herec Milan Lasica zemřel v neděli na jevišti svého milovaného divadla Štúdio L+S. Po dozpívání písně Já jsem optimista se za potlesku sesunul k zemi, měl utrpět náhlou poruchu srdečního rytmu. Muž, který se slovenskou legendu pokoušel oživit, přinesl mrazivé svědectví o umělcových posledních minutách.

Milan Lasica zemřel na jevišti

Milan Lasica v neděli večer zkolaboval na divadelních prknech, která znamenají svět. Stalo se tak poté, co dozpíval píseň Já jsem optimista během závěrečného vystoupení s orchestrem Bratislava Hot Serenaders v divadlle Štúdio L+S. Slovenský herec se divákům ještě stihl uklonit, za bouřlivého potlesku se pak před jejich zraky pomalu sesunul k zemi. Lékaři se slovenskou legendu pokoušeli oživovat celých dvacet minut, ovšem bezúspěšně. Jako první informoval o úmrtí Milana Lasici slovenský deník Sme.

"Byla to náhlá porucha srdečního rytmu. Byl jsem tam a poskytoval jsem první pomoc s kolegy, než přijela záchranka. Dozpíval písničku Já jsem optimista v dobré formě, byla klaněčka asi dvakrát a najednou se pomalu sesunul k zemi. Párkrát se vrátil a hýbal očima, ale nezvládl to. Bohužel, je to pravda," sdělil slovenskému DenníkuN divák.


Lasicu oplakává i Čaputová

"Smutná zpráva. Zemřel Milan Lasica. Muž chytrého humoru a noblesy, mistr slova. Herec, zpěvák, author, textař. Upřímnou soustrast nejbližším," potvrdilo Ministersto kultury ČR. Na smrt slovenské legendy zareagovala i prezidentka Slovenska, Zuzana Čaputová (48).

"Slovensko ztratilo jednu z nejvýraznějších osobností našeho kulturního a veřejného života, ale dílo mistra Lasici zůstává s námi a vždy bude patřit do zlatého fondu slovenského umění. V této smutné chvíli chci vyjádřit svoji hlubokou a upřímnou soustrast rodině pana Lasici. Čest jeho památce," vzpomenula na svých sociálních sítích politička.


Život Milana Lasici

Oblíbený umělec byl dlouholetým manželem herečky Magdy Vašáryové (72), která je sestrou známé herečky Emílie Vašáryové. Spolu vychovali dvě dcery.

Lasica se narodil v roce 1940 ve Zvolenu a krátce po narození se přestěhoval do Bratislavy, kde vystudoval dramaturgii. V padesátých letech potkal známého herce Júlia Satinského, který zemřel v roce 2002. V roce 1989 byl Lasicovi udělen titul zasloužilý umělec a český prezident Václav Havel ho v roce 2003 odměnil státním vyznamenáním Medaile Za zásluhy.

Hrál například ve filmech Tři veteráni (1983), Saturnin (1994), Svědek umírajícího času (1990), Obsluhoval jsem anglického krále (2006), Dědictví aneb Kurvaseneříká (2014) nebo Agáva (2016).

Související články

Další články

Nejnovější kauzy