Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021 Český lev 2021

Nejnovější kauzy

Hvězdy za koronakrize: Bára Basiková propadá beznaději, Bohouš Josef se směje

Zdroj: Profimedia/koláž Extra.cz
+ Další 2 fotografie
Koronavirus
S vystupováním mají hudebníci do rozvolnění vládních opatření utrum. Nyní to navíc vypadá, že k povolení pořádání kulturních akcí v dohledné době nedojde, a tak řada umělců stále zůstává ve velké nejistotě a obavách z toho, co bude dál. Extra.cz se zeptalo Báry Basikové (57) a Bohouše Josefa (58) na to, jak se vypořádávají s úbytkem financí a s potemnělou náladou v době koronavirové.

Bára Basiková přiznala, že koronavirová krize ji velmi zarmucuje. “Propadám smutku a beznaději,” popisuje. Kvůli pandemii navíc přišla o spoustu práce a výdělků. “Loňské jaro jsem nějak ustála, ale podzim a zima už byly mizerné,” řekla zpěvačka s tím, že spousta hudebníků, s nimiž blízce spolupracovala, si musela najít jiný způsob obživy. “Pár měsíců vydržíte z úspor, ale rok už ne. Někteří (spolupracovníci) jsou na tom po psychické stránce moc špatně. Ale takových jsou v současné době miliony, nejen z naší branže,” líčí Bára Basiková.

Bára Basiková: Kultura letos nebude žádná

Jinou profesi než uměleckou si minulý rok vyzkoušela i ona. Pracovala v domě pro seniory a pak chtěla nastoupit do kojeneckého ústavu. To se jí sice nakonec nepodařilo, ale nyní to na druhou stranu vypadá, že by mohla vydat knihu textů ze svého blogu Když skočíš, já taky. Pracuje na něm už od března loňského roku. “Dostala jsem několik nabídek od knižních nakladatelství. Tak intenzivně píšu. Na podzim vyjde celý blog, rozšířený o spoustu dalších textů, knižně,” potvrzuje zpěvačka.

Co se hudby týče, stihla odehrát alespoň dva streamované koncerty. Budoucnost kultury ovšem nevidí nějak pozitivně. “Letos určitě nebude vůbec nic. Všechny termíny a data z loňska se přesouvaly třikrát, a stejně to nevyšlo. Všichni vidíme, že se situace jenom zhoršuje. Kultura letos určitě nebude žádná. Nevěřím tomu,” říká Bára Basiková.

Bohouš Josef: Vrcholem všeho je zákaz zpívání

Optimistou v tomto směru není ani zpěvák a skladatel Bohouš Josef. “Nějaké koncertní termíny máme, ale ruku do ohně bych za ně nedal,” vyjádřil se. Se spoluhráči z kapely Divokej proud nicméně zkouší alespoň jednou týdně. “Postupně nahráváme všechny písničky. Začátkem prosince jsme na našem YouTube kanálu zveřejnili vánoční klip Veselé Vánoce,” popisuje Bohouš Josef s tím, že ke každé nahrané písni chtějí se skupinou udělat videoklip a umístit ho na svůj YouTube kanál. “S kapelou jsme se také zúčastnili vánočního streamu OnlajnFest. Pokud organizátoři seženou dostatek peněz a obnoví jarní streamy, rádi opět vystoupíme,” slibuje zpěvák.

I přes plány, které jistě potěší všechny jeho fanoušky, se krize po finanční stránce velmi citelně dotkla také Bohouše Josefa. “S malými přestávkami jsou zavřená divadla a veškeré hudební produkce téměř rok,” říká a se smíchem dodává: “Vrcholem všeho je zákaz zpívání.”

Kdyby došlo na nejhorší a musel by změnit obor, nebylo by to pro něj vůbec snadné. “Já svoji profesi dělám přes pětatřicet let a není jednoduché v mém věku začít s něčím novým,” vysvětluje.

Bohouš Josef se ovšem snaží nepropadat depresi a brát současnost s nadhledem. “Každé ráno mi spolehlivě zvedne náladu, když si přečtu koronavirové propočty, zřejmě losované odborníky z ministerstva zdravotnictví. Potom komentáře některých koronažroutů, že my, kteří odmítáme toto šílenství, bychom měli nastoupit na covidová oddělení do nemocnic,” říká a pak opět se smíchem dodává: “Nevím, jak by se zdravotníci tvářili, kdyby tam přišla parta nekvalifikovaných lidí, co by řekli: ‘Tak nás tady máte.’”

Související články

Další články