Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Hvězdy propadly otužování: Ve vodě max 22 minut a nepředvádět se, radí odborník

Hvězdy propadly otužování: Ve vodě max 22 minut a nepředvádět se, radí odborník
Zdroj: profimedia.cz
Předchozí Další
+ Dalších 6 fotografií
ROZHOVOR
Druhá vlna pandemie koronaviru zapříčinila, že spoustu známých českých hvězdiček se dalo na otužování. V posledních týdnech jsme mohli vidět, že tomuto trendu propadly například modelka Agáta Hanychová (35), půvabná herečka Tereza Ramba (31) nebo hvězdička reality show Eva Feuereislová (30). V rozhovoru pro eXtra.cz dlouholetý otužilec a odborník Tomáš Prokop promluvil o tom, na co by si lidé při otužování měli dávat pozor a jaká jsou rizika.

- V poslední době se hlavně mezi známými českými osobnostmi rozmohl trend otužování. Pro kterého člověka je otužování vhodné a kdo by se mu raději měl vyhnout?

Otužování je obecně zdraví velmi prospěšná aktivita. Můžeme říct, že je vhodné pro všechny osoby, které netrpí nějakým typem kardiovaskulárního onemocnění. Platí, že pokud se "neotužilec" chce vydat do studené vody, měl by mít svůj zdravotní stav zkonzultovaný s lékařem. Obzvláště pak, pokud s otužováním začíná během zimy.

- Jsou nějaká pravidla nebo doporučené pokyny pro otužilce začátečníky?

Otužování ve správném provedení není o předvádění se. Není také dobré snažit se o nějaké rekordy. Neriskujeme. V otužování se dodržuje zásada postupnosti. A také pravidelnosti a

soustavnosti. Při sprchování je dobrá každodennost, ale při plavání venku naopak chodíme do vody dvakrát nebo maximálně třikrát týdně – a prodlužujme čas tam strávený.

Tělo dostane zabrat a potřebuje nějaký čas na regeneraci. Do vody jdeme rychle, žádné dlouhé osmělování. Po vylezení z vody se pak rychle osušíme, dáme si teplý čaj a zahřejeme se pohybem.

- U některých lidí na sociálních sítích vidíme, že se neotužují postupně, ale najednou. Může tam dojít k nějakému problému? Hrozí nějaká zdravotní rizika?

Hlavní je to v ledové vodě nepřehánět. Naslouchat svému tělu a také rad zkušenějších otužilců. Při delším pobytu v ledové vodě může dojít k podchlazení celého těla – tzv. hypotermii. Co se týče délky pobytu v ledové vodě, tak u teploty do 4 stupňů Celsia je dávno osvědčené a předpisy zimního plavání stanovené, že maximální doba je 22 minut.

Tam by ale nováček měl dospět zpravidla až po několika měsících, klidně i letech, je to individuální. Většině lidí stačí pár minut – a je to dostatečné a jsou to také praví otužilci. Po otužování se určitě nezahříváme horkou sprchou nebo v sauně, to hrozí až zástava srdce. A třeba alkohol se s otužováním rozhodně nesnoubí.

- K čemu je nám vlastně otužování dobré a je tělu prospěšné?

Otužování posiluje imunitu a působí tak jako prevence nemocí z nachlazení. Dále zvyšuje psychickou odolnost, a tím tak druhotně získáme pocit spokojenosti - to je dáno vyplavením endorfinů. Díky otužování se nám zlepší funkce termoregulačního systému a prokrví se tělo.

Blahodárný vliv má na regeneraci svalů a kloubů. Posiluje kardiovaskulární systém či může mít pozitivní vliv na některé alergie. Individuálně pak může mít i pozitivní účinky na kožní problémy či na dlouhodobé migrény. Těch pozitivních přínosů na lidské zdraví je opravdu hodně.

- Na co si dávat při otužování pozor? Je dobré otužovat i děti?

Kromě toho, co zde bylo již řečeno, bych zmínil určitou nedůslednost v prevenci. Člověk, který na počátku svého otužování absolvoval důkladnou lékařskou prohlídku včetně zátěžového testu EKG, může snadno podlehnout klamnému přesvědčení, že je nadosmrti zdravý jako řípa. Z praxe ale víme, že i zdravotní stav otužilců se s věkem vyvíjí, a proto je potřeba vždy jednou za rok důkladnou lékařskou prohlídku absolvovat znovu.

Jednou se třeba zjistí, že pro srdíčko už je velká zátěž, kterou přináší otužování, už nadměrná – a bude třeba ubrat. U dětí, pokud je miminko zdravé, se může s otužováním začít už po šestinedělí. Ovšem velmi zvolna, zpočátku je při koupání jen hladit vlažnou žínkou a až postupně po několika týdnech během koupele zařadit vlažnou sprchu.

Čím je potomek starší, tím více si můžeme dovolit čas o něco prodloužit a teplotu vody o něco snížit. Ale je třeba řídit se citem, přesný postup každý musí přizpůsobit konkrétnímu dítěti. A ideální je otužování formou nějaké hry…

Nicole ze Zrádců se vysmála Andree Bezděkové, že ji nepoznala: Ta to nevydýchala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy