Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Hvězdy pózovaly: Basiková jako Johanka z Arku, Makarenko coby kurtizána

Jsem žena, jsem kněžka: V projektu se objeví Lucie Vondráčková i Jitka Čvančarová
Zdroj: Se souhlasem Lilie Khousnoutdinove a Lucie Vondráčkové pro eXtra
+ Dalších 10 fotografií
Ženy ženám

Právě vzniká třetí díl projektu Jsem žena, jsem bohyně. O jeho vznik se zasloužily Lilia Khousnoutdinova (33) s Michaelou Cáskovou. Ty si, jak už je zvykem, pozvaly na focení i slavné tváře. Do historických postav se přišly proměnit Jitka Čvančarová (43) i Lucie Vondráčková (41).

Redakce eXtra.cz se byla podívat na to, jak vzniká třetí díl projektu Jsem žena, jsem bohyně. Ten nese název Jsem žena, jsem kněžka.

Vzniká třetí díl cyklu Jsem žena, jsem bohyně

"První díl s názvem Jsem žena, jsem bohyně se zaměřoval na slovanskou mytologii. Druhý díl s názvem Jsem žena, jsem Evropa, vyjde za pár měsíců a je plný žen, které formovaly dějiny Evropy. Třetí kniha se soustředí na ženy, které v evropských dějinách sehrály roli především v oblasti spirituální. I proto zahrnuje název kontroverzní slovo kněžka," řekla v exkuzivním rozhovoru pro eXtra.cz Lilia Khousnoutdinova s tím, že za kněze jsou považováni většinou muži, čemuž ale tak nebylo vždy a ženy se těšily velkému respektu i v minulosti.

"S Lilií jsme se zaměřily na evropské ženy, které hrály významnou roli v duchovní či náboženské sféře, ale i na takové, které mohly být ve své době považovány za šarlatánky. Jednalo se o kněžky, mnohé z nich musely čelit obvinění z čarodějnictví a některé byly i upáleny. Projekt podpoří tři nadace - Nadační fond Slunce pro všechny, který přišla zastoupit Nikol Kouklová, organizace DEBRA ČR, za který dorazila Jitka Čvančarová, a Nadační fond Propolis 33, který založila samotná Lilia, se kterou jsme tento projekt stvořily," prozradila spoluautorka projektu Michaela Cásková.

"Snažili jsme se na focení kalendáře vybírat ženy, které mají k tématu své postavy blízko. Kateřina Winterová je bylinkářka i ve skutečnosti, a třeba Kristýna Leichtová zvažuje, že se stane dulou, a ztvárňuje porodní bábu, které sama chová ve velké úctě," vysvětlila Lilia Khousnoutdinova (33). Ta v rámci projektu ztvárnila Francouzku Alexandru David-Néel. "Gró jejího života je buddhismus. Byla jmenována lamínou (duchovní učitelka buddhismu) a jednalo se o první západní ženu, která se setkala s dalajlámou," vysvětlila Lilia. Na vzniku projektu se podílelo i mnoho dalších známých tváří.

Bára Basiková jako Johanka z Arku

Farářka Martina Viktorie Kopecká (34) se v něm představí jako svatá Vilemína, která je údajnou dcerou krále Přemysla Otakara I. Tu někteří z jejích stoupenců vnímali jako vtělení Ducha svatého, navíc měla mít i léčitelské schopnosti. Zpěvačka Bára Basiková (58) ztvární Johanku z Arku. S hrdinkou, jež vedla francouzská vojska během stoleté války proti Anglii, má už zkušenosti z muzikálu. Johanka měla slyšet hlasy, které jí říkaly, jak válku vést.

Modelka Helena Houdová (41) zapózuje jako severská šamanka. Ředitelka Miss Czech Republic Taťána Makarenko (31) ztělesní Veroniku Franco, benátskou básnířku a kurtizánu, jednu z mála žen, která soudní proces inkvizice ustála a přežila. Influencerka Markéta Pavleje (32) známá pod přezdívkou Kitchenette, se představí v roli Kassandry, věštkyně z řecké mytologie. Ta měla být podle pověstí tak krásná, že se do ní zamiloval samotný bůh Apollón. Herečka Kateřina Winterová (45) se promění v Boženu Kamenickou, českou léčitelku a bylinkářku.

Lucie Vondráčková jako manželka krále Boudicca

Lektorka automatického psaní a publicistka Lucie Biedermann Doležalová a Michaela Cásková, která stojí za realizací projektu Jsem žena, se společně představí jako dvě důležité postavy z českých pověstí, Kazi a Teta. Byly to sestry kněžny Libuše. Kazi vynikala svými kouzelnými a léčitelskými schopnostmi, Teta měla být pohanskou kněžkou, která dokázala komunikovat s duchy. Herečka Kristýna Leichtová (35) stane před objektivem jako německá porodní asistentka Hester Jonas, jež byla obviněna z čarodějnictví. Herečka Nikol Kouklová (31) ztvární poslední žítkovskou bohyni Irmu Gabrhelovou.

Svatou Martu ztělesní herečka Jitka Čvančarová (43). Svatá Marta jako jediná nepochází z Evropy, ale z Jeruzaléma, přestože evropskou historii velmi ovlivnila během svých dlouhých let na jihu Francie. Svatá Marta byla sestrou biblického Lazara. Ve francouzské Marseilles založila klášter. Podle pověsti měla navíc osvobodit město Tarascon od draka. Reportérka Lucie Vonchitzki (33) stane před objektivy jako věštkyně z Apollónova chrámu v Delfách, Pýthia. Pýthia proslula svými dvojznačnými věštbami. Zpěvačka Lucie Vondráčková (41) se představí jako manželka icenského krále Prasutaga Boudicca. Ta podnítila určité z keltských kmenů k povstání proti Neronově Římu a podle historických záznamů před bitvou vzývala bohyni Astarte a věštila.

Začalo to nemravným dopisováním, skončilo stalkingem. Známého dýdžeje pronásleduje posedlá fanynka. Vyhrožuje i jeho partnerce

Související články

Další články

Nejnovější kauzy