Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Hvězda Ostře sledovaných vlaků Václav Neckář zavzpomínal pro eXtra.cz: Jaká byla poslední slova Jiřího Menzela

Hvězda Ostře sledovaných vlaků Václav Neckář zavzpomínal pro eXtra.cz: Jaká byla poslední slova Jiřího Menzela
Zdroj: profimedia.cz
+ Dalších 14 fotografií
PŘÁTELSTVÍ
V oscarovém snímku Ostře sledované vlaky se slavnou razítkovací scénou Jiří Menzel (†82) v roli doktora Brabce sexuálně nezkušenému výpravčímu Miloši Hrmovi v podání Václava Neckáře (76) radí, jak na ženy. Jaký vztah měli oba pánové ve skutečnosti?

Jak se Jiří Menzel a Václav Neckář poznali

Smrt Jiřího Menzela (†82) zasáhla řadu lidí, ale ty, kteří patřili k jeho blízkým, samozřejmě ještě mnohem víc. Věděli, že není zdravotně v pořádku, i tak se ale nedokázali připravit na eventualitu, že režisér tu jednou nebude.

A jak na něj vzpomíná jeden z jeho nejznámějších herců Václav Neckář

„S Jirkou jsme byli kamarádi téměř celý život. Pozval mě na moje vůbec první kamerové zkoušky. Bylo to v únoru 1966 na Barrandově. Bylo to kvůli roli Miloše Hrmy z Ostře sledovaných vlaků Už předtím jsem knihu znal, dostal jsem ji od ředitele Divadla Rokoko, v kterém jsem hrál. To jsem ale netušil, že si brzy zahraju ve filmu podle této novely pana Hrabala,“ zavzpomínal pro eXtra.cz herec a zpěvák.

Miloš Hrma měl být původně Menzel

Jirka Menzel si mě vybral, přestože roli nejdřív zkoušel sám. Nakonec se ale rozhodl, že už je na postavu Miloše starý. Nápad obsadit mě dostala manželka jeho dramaturga, viděla mě někde, jak zpívám Lékořici. ‚Neckář je tak ošklivej, že může bejt až krásnej,‘ říkala,“ zavzpomínal na náhodu, kterou se dostal do oscarového filmu. A přidal i jazykovou perličku týkající se filmu.

„V roce 1967 dostaly Vlaky hlavní cenu na filmovém festivalu v Mannheimu. Jirka tam byl s Bohumilem Hrabalem Ptal se ho, jestli chápe, že zrovna tam se film tolik líbí. Pan Hrabal mu odpověděl, že je to tím, že tam mají řeku Neckar, v titulcích je taky Neckar, tak jim to je sympatické.

Na udílení Oscarů ho Menzel nevzal

Uznání se nakonec Menzel i osazenstvo jeho filmu dočkali i celosvětově.

„Po nominaci na Oscara si na ceremoniál ve Spojených státech vzal Jitku Bendovou, která ve filmu hraje Mášu. Mě se lidé vždy ptají, proč radši nevzal mě. Proč by si ale do Hollywoodu bral kluka Neckáře, když mohl mít s sebou pěknou holku, která navíc uměla perfektně anglicky?“ říká pobaveně.

Václav Neckář se objevil také v Menzelových Skřiváncích na niti (1969), kteří se ale kvůli nastupující normalizaci dostali do trezoru a premiéru si tak odbyli až v roce 1990.

Po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 ho ještě Menzel zachránil nabídkou rolí v divadle. A nyní, v pokročilém věku, se stýkali do poslední možné chvíle.

Poslední setkání a telefonát

„Jirka mi říkal Vašíčku. Byl jsem za ním několikrát v nemocnici, naposledy jsme se viděli loni 30. prosince. Pravidelně jsme si telefonovali, vždycky jsme prohodili aspoň pár slov. Naposledy, když jsme si volali, což bylo někdy v červenci, vzpomínal právě na Ostře sledované vlaky. A ptal se: ‚Vašíčku, ještě zpíváš?‘ Jinak jsem hodně komunikoval s jeho ženou Olgou,“ dodal dojatý Václav Neckář.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy