Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Hvězda MMA Buchinger si jde v Oktagonu pro druhý titul: Předvedu životní výkon, slibuje

Ivan Buchinger
Zdroj: Se svolením Oktagon MMA / koláž eXtra.cz
+ Dalších 5 fotografií
rozhovor

Slovenský MMA zápasník Ivan Buchinger (35) má za sebou ty nejkvalitnější zápasy a výhry v prestižních světových organizacích. V kleci se setkal i s nejznámějším MMA bijcem Conorem McGregorem. Nyní je pod křídly organizace Oktagon, kde je šampionem lehké váhy. V zápase Oktagon 27 jej čeká titulová bitva o nového krále pérové váhy. Jeho soupeřem bude Vojto Barborík. V rozhovoru pro redakci eXtra.cz prozradil, jak se pár dní před zápasem cítí, také promluvil o světových úspěších a svých začátcích. 

Hned na úvod, jak se pár dní před turnajem Oktagon 27 cítíte?

Před zápasem se cítím velmi dobře. Jsem skvěle připravený, a to jak fyzicky, tak psychicky. Váha jde také dolů, takže si myslím, že s ní nebude problém. Myslím, že i na zápase předvedu ten nejlepší výkon v životě.

Co je pro vás v přípravě všeobecně nejtěžší?

Nejtěžší je asi všechno, ty tréninky již nejedu jako předtím. Cítím, že je to tělo po trénincích rozbité. Dost náročná je samozřejmě i dieta před vážením, aktuálně musím zhubnout z osmdesáti kilogramů na šestašedesát, takže mi zbývá ještě víc než čtrnáct kilogramů, a to to tělo také velmi pocítí.

Máte za sebou ohromné světové úspěchy (titul v organizaci Cage Warriors i v organizaci M-1 Global), které vaše domovina příliš nevnímala, jak jste to tehdy prožíval? Toužil jste po těchto výhrách i po nějakém uznání?

V té době mě nikdo neznal, nikdo o tom nic nevěděl. Takže jsem to dělal hlavně pro sebe. Ty světové výhry pro mě byly nepopsatelný pocit. Vyhrával jsem v prestižních organizacích a nastupoval jsem s velmi kvalitními soupeři. Na Slovensku mě neuznávali, ale ve světě zase ano.

Čím si to vysvětlujete?

V Rusku a v Anglii jsem vyhrál skutečně brutální zápasy. Když jsem se vrátil domů, tak o tom nikdo nevěděl, pouze lidé, kteří MMA sledovali. Měl jsem vyhraný světový opasek a nic.

Řekl bych, že největší problém je, že na Slovensku ani teď lidé nepochopí, kdo jsem a jakých výsledků jsem předtím dosáhl. Na světovém žebříčku nejlepších zápasníků jsem byl na 18. místě, což nemůže jen tak někdo říct.

Jednou jste uvedl, že jste v zápase s Conorem McGregorem ( z roku 2012) dostal strach, který jste nikdy předtím necítil. Potkal jste se s totožným strachem ještě někdy? Nebo vás naopak tenhle pocit i něco naučil a posunul psychicky dál?

Ano, měl jsem strach, ale bohužel jsem ten strach v té době neuměl překonat. Teď bych mohl říct, že všechny zápasy, které jsem kdy prohrál, jsem prohrál právě kvůli strachu. Nyní věřím, že už ten strach umím ovládat.

Jak jste se k MMA dostal?

Začínal jsem jako řeckořímský zápasník, ale zápasení tohoto stylu boje prakticky zaniklo. Nevěděli jsme, co trénovat, tak jsme se začali i s Attilou Véghem někdy okolo roku 2008 bít na hřišti, a tak jsem spadl do MMA. Nejdřív jsem se do zápasů nehrnul, ale nakonec jsem se jich účastnil, vyhrával jsem a postupně jsem stoupal nahoru.

Kvalitních MMA trenérů přitom mnoho nebylo...

Takto jsme zpočátku dělali MMA ještě bez trenéra, protože v té době se v tomto sportu tolik lidí nepohybovalo a trenéři zkrátka nebyli. Tak jsme koukali na různé techniky na YouTube.

Kdy pro vás přišel ten zlom dát se na tuhle dráhu profesionálně?

Dříve jsem měl normální práci, dělal jsem třeba na stavbě a tréninky jsem měl v mezičase. Ten zlom přišel, když jsem byl již dvojnásobným mistrem světa v MMA a dostal jsem se do Německa, konkrétně do Frankfurtu - MMA Spiritu, kde jsem měl na každý typ tréninku trenéra zvlášť a takové podmínky, že jsem se mohl věnovat pouze trénování. Ta cesta za úspěchy tak byla "jednodušší".

Kdybyste svým mladým příznivcům, kteří se chtějí vydat stejnou kariérní cestou, co byste jim poradil? Jaký je klíč k úspěchu?

Klíč k úspěchu je úcta, pokora a srdce. Bez toho to nejde, nefotit se hned na Instagram a na Facebook, ale doopravdy a tvrdě trénovat, aby něčeho dosáhli.

Veronica Biasiol o Survivoru: Těžké to je pro obě strany, po Báře se mi stýská už teď, přiznala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy