Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021 Český lev 2021

Nejnovější kauzy

Hvězda filmu Kamarád do deště se upila k smrti: Karel Augusta (†62) cítil, že se blíží konec

Zdroj: reprofoto Vítr v kapse (1982)
+ Dalších 8 fotografií
film
Od natočení kultovního Soukupova filmu Kamarád do deště uplyne v srpnu již 33 let. Jednu z menších rolí si vedle Lukáše Vaculíka (57) a Sagvana Tofiho (54) zahrál i vynikající český herec Karel Augusta, který měl dlouhodobý problém s alkoholem. Zemřel ve věku nedožitých 63 let.

Herec Karel Augusta miloval život. Přál si být komikem a bavit lidi. Lidé si ho pamatují mimo jiné díky roli nesmělého podvodníka Kadlece ve filmu Kamarád do deště. „Já po tvrdým hrozně řádím,“ říká Kadlec Michalovi a Lukášovi v legendárním filmu. Ale pak se neovládne a pořádně se napije. A na jeho slova dojde – po tvrdém hrozně řádí… Slavná scéna ze slavného filmu má vlastně svůj obraz v realitě. Augusta také rád pil a řádil.

Urážka prezidenta

Karel Augusta se narodil 6. června 1935 v Praze. Jeho otec pracoval jako strojvedoucí. Karel od dětství miloval cirkus a chtěl být klaunem. Na divadelních prknech se poprvé objevil v Uherském Hradišti, později působil v kabaretu „Studio 10“ v Brně. První velký úspěch sklidil v pražském divadle Na zábradlí. Jeho komediální talent jsme mohli obdivovat ve stovkách filmů a seriálů. Nezapomenutelné jsou Rozpaky kuchaře Svatopluka, Příště budeme chytřejší, staroušku! a nebo Kamarád do deště.

V civilu nebyl Augusta kamarádem do deště, ale spíše kamarádem na alkoholové večírky a nekončící pitky. V opilosti urazil dokonce tehdejšího prezidenta. V hospodě vykřikoval, že Gustav Husák je vůl. Poštval si proti sobě komunisty a s divadlem byl na nějaký čas konec.

Augusta byl ženatý s paní Alenou a měl s ní dva syny – Jirku a Karla. Mohli být šťastnou rodinou. Jenže komikovu cestu zkřížila velká láska. Augusta se bláznivě zamiloval do tanečnice jménem Dagmar. Nedokázal si pomoci a rodinu odstavil na vedlejší kolej. Miloval Dagmar tak bláznivě, že jí slíbil, že kvůli ní přestane pít. Jenže se trápil dál. Chtěl mít u sebe oddanou manželku Alenu i divokou milenku. A jak toto dilema řešil? Zase pil. Pil vlastně pořád. Alkohol Augustovi zničil játra i ledviny.

Loučení s manželkou

Dva měsíce před smrtí chtěl znovu přestat pít a vrátit se k manželce Aleně a synům Karlovi a Jirkovi. Ale už bylo pozdě. „Ta smrt přišla nečekaně. Přišel domů odpoledne, lehl si a druhý den ráno nevstával. A já říkala: Je ti blbě? Chceš jíst? On už tu smrt zřejmě cítil. Večer jsem seděla u stolu, on přišel a říkal: Alenko, mám tě moc rád. Já jsem na něj zůstala koukat. A on říkal: Já jenom chci, abys to věděla. A odešel. Šel si lehnout a dopoledne druhý den jsem ho našla mrtvého, zemřel na selhání ledvin,“ uvedla jeho manželka Alena v dokumentu Příběhy slavných.

Zemřel ve věku nedožitých 63 let. Zabila ho zákeřná nemoc a litry alkoholu. Lékaři v oficiální zprávě uvedli, že mu selhaly ledviny.

Související články

Další články