Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Hurvínkovi je dnes 92 let: Naše nejslavnější loutka se původně jmenovala úplně jinak

Hurvínek, neposedný rošťák s dobrým srdcem, dnes slaví narozeniny.
Zdroj: Reprofoto: archiv Divadla S+H
+ Další 3 fotografie
Hurvínek, neposedný rošťák s dobrým srdcem, kterého v Čechách milují děti i dospělí, dnes slaví 92. narozeniny. Legendární loutka, jež vznikla v rukách řezbáře Gustava Noska, se na divadelní scéně poprvé objevila 2. května 1926 a publikum si ji okamžitě zamilovalo.

Loutku ušatého kluka s blonďatými vlasy po zhotovení řezbář Nosek daroval loutkoherci Josefu Skupovi, který vystupoval se dvěma loutkami – s panem Spejblem a Kašpárkem. Kašpárek se ale ke Spejblovi moc nehodil, a tak dostal taťulda svého šibalského synka.

Nejdříve Spejblík, potom Hurvínek

To, jak vzniklo Hurvínkovo jméno, není zcela jisté. Zpočátku byl označován jako Spejblík. Jméno Hurvínek ale přišlo záhy a váže se k němu několik příběhů. Ten první hovoří o tom, že jméno vymyslel sám Josef Skupa. Ten údajně vybral jméno Hurvín, zdrobněle tedy Hurvínek, ve starém českém kalendáři.

Další verze tvrdí, že jméno pochází z pohádky, kterou Skupa ilustroval. Sudičky v ní přály malému dítěti třikrát „hurá do vínku“.

Asi nejpikantnější verze pak pochází z úst samotného autora loutky, Gustava Noska. Ten uvedl, že jednou ke Skupovi přišel malíř Doležal a Skupa mu nadšeně ukazoval novou loutku. Při pohledu na ni prý malíř povídá: „No, nazdar, Skupo, co to tu máš za potvoru, to je úplný, s prominutím, kurvínek.“ Tak prý dostala loutka jméno, které se ale pochopitelně používalo jen v zákulisí. Až pak jednou paní Skupová přišla s nápadem, proč by se vlastně chlapec nemohl jmenovat Hurvínek. 

Hurvajz na scéně

Před publikem se Hurvínek poprvé objevil 2. května 1926 v Plzni ve scénce Spejblův veselý přídavek. Tehdy tam vystupoval pouze jako vedlejší postava. Hlavní roli dostal o tři dny později ve hře Cihly v kufru a jeho obliba začala stoupat strmě vzhůru. Zpočátku na sobě nosil noční košili, kterou až postupem času vyměnil za kalhoty s kšandami.

Hurvínkova loutka je charakteristická vykulenýma očima, velkýma ušima a blond čupřinou. V dřívějších dobách byly jeho rysy ostřejší a hubenější než dnes, kdy jej zdobí i více vlasů.

Roztomilý klučina za svůj život promluvil hlasem několika interpretů. Prvním z nich byl jeho otec, loutkář Josef Skupa. Jeho nástupcem se stal Miloš Kirschner, kterého poté nahradil Martin Klásek. Zatím poslední hlas, který Hurvínek dostal, patří herci Ondřeji Lázňovskému.

Související články

Další články