Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Vít Starý koronavirus Počasí Extra Host (pořad)

Nejnovější kauzy

Hugo Haas nedal bez kokainu ani ránu: Za drogy utrácel horentní sumy, tady je kupoval

Zdroj: Profimedia.cz, google streetview
+ Další 4 fotografie
prvorepubliková hvězda
Ať žije nebožtík, Mravnost nade vše nebo Život je pes. Filmy, ve kterých exceloval prvorepublikový velikán Hugo Haas (†67), patří ke klenotům české kinematografie. Brněnský rodák nebyl přeborníkem pouze v herectví, v šíleném tempu rozjel i šňupání kokainu. Na "droze bohatých" se stal záhy závislým a často za ni utratil všechny svoje peníze.

Dnes si připomínáme jednapadesát let od odchodu Huga Haase (†67) na věčný odpočinek. Prostý lid ho za první republiky považoval za špičkového herce, mezi smetánkou zase proslul pro opulentní večírky plné alkoholu a drog.

Kdyby se rozdával titul největší hvězdný narkoman, zřejmě by připadl Haasovi. Bez kokainu nedokázal žít a za bílý prášek často utrácel veškeré vydělané peníze. Propady nálad, když nemohl nic sehnat, na něm poznávali úplně všichni.

„Haas se narkomanií nikdy netajil. Každý o tom věděl, a když občas dostával záchvat beznaděje a melancholie, všichni jsme věděli, že nemůže sehnat kokain. Někdy jsem ho třeba tři dny neviděla. A protože utratil všechny peníze za předražený, tajně kupovaný kokain, nezbylo mu každou chvíli na domácnost a já musela sáhnout do vlastní kapsy,“ vzpomínala na herce Adina Mandlová (†81).

Kde naháněl dealery

Kokain pro Haase i další tehdejší celebrity zajišťoval šatnář ve vyhlášené Hunkově restauraci, která prý v noci fungovala jako jakýsi předchůdce gay barů. Když v šatně nesněžilo, jezdíval Hugo i do hotelu Paříž v dnešní ulici U Obecního domu. „Koks“ tam dealoval vrátný, který měl dobrou pověst pro kvalitní materiál i férové jednání. V Paříži mu občas drogy vyzvedávala i herečka Ljuba Hermanová (†83), která později prozradila, že nejčastěji tam jezdila úplně nahá, pouze přes sebe přehodila kožich.

Narkoman Hugo Haas se kokainu nadobro vzdal až kvůli rusko-české manželce Bibi (†92). Požádal ji, aby poslední dávku vysypala do záchodu, a potom už se drog nikdy nedotkl. Měl ostatně odfetováno tolik, že ho řada kolegů nikdy nedohnala. Haas zemřel 1. prosince 1968 ve Vídni.

Související články

Další články