Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Hugo Chávez, jak ho neznáte: Vymyslel si šíření rakoviny a záhubu Marťanů

Hugo Chávez
Zdroj: Profimedia
+ Další fotografie

Venezuelský diktátor Hugo Chávez zemřel jako naschvál přesně na den, kdy výročí své smrti „slaví“ i nechvalně proslulý Josif Stalin. Jejich úmrtí od sebe dělí rovných 60 let. A stejně jako Stalin – má i tenhle venezuelský „pantáta z lidu“ za sebou pár bizarností.

„Proč už nedržíš hubu?“ vyjel na něj během summitu v roce 2007 španělský král Juan Carlos. Chávez totiž skákal do řeči španělskému premiérovi Zapaterovi tak mocně, až královi ruply nervy a venezuelského prezidenta seřval jako malého spratka. Věta „¿Por qué no te callas?“ se stala kultovní hláškou, prodávala se na tričkách, na YouTube ji neznámí umělci zhudebnili a ujala se i jako vyzvánění mobilů.

Byl velmistrem ve lhaní, dokázal zblbnout chudou lůzu svým sociálním programem. Bohaté vrstvy Venezuely ho nenáviděly a nemajetní lidé v něm viděli svou naději na největší absurdnost a nesmysl světa – sociální rovnost.

Po své smrti se dočkal i nečekaných kondolencí od herce Seana Penna nebo režiséra Olivera Stonea. Penn politoval všechny chudé lidi světa, že ztratili svou modlu a Amerika podle něj přišla o přítele. Amerika tyhle projevy soustrasti nechápe, pro ni byl Chávez veřejným nepřítelem.

Narodil se do učitelské rodiny, měl dobré spisovatelské sklony. Na střední škole psal povídky a dokonce i divadelní hry. Mezi jeho koníčky patřil zejména baseball, venezuelský prezident se sám považoval za odborníka na hru.

Pravidelně pípal na Twitteru a dokonce věnoval nový dům své obdivovatelce, která se přihlásila jako jeho třímiliontá odběratelka.

Chávez obvinil Spojené státy americké z toho, že mohou za šíření rakoviny. Vyvinuly tajnou zbraň a s ní napadly zejména jihoamerické země.

Navíc kapitalisté mají podle něj na svědomí i vymření života na Marsu, toto řekl ve svém projevu pro státní televizi.

Měl dokonce přesvědčovat Venezuelany k tomu, aby po sobě nesplachovali na záchodě. Vody bylo málo a obyvatel moc. V této souvislosti také apeloval na svůj národ, aby omezili sprchování. "Někteří lidé si ve sprše zpívají, pak jsou tam i půl hodiny. Počítal jsem to, stačí se sprchovat tři minuty a už nesmrdím.“

Související články

Další články