Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Hrůzná tragédie na Brněnsku: Vašek (†34) se upálil, neunesl prý covidovou existenční krizi

Hrůzná tragédie na Brněnsku: Vašek (†34) se upálil, neunesl prý covidovou existenční krizi
Zdroj: Franz Kafka Spital
ÚMRTÍ
Děsivá tragédie se stala na Brněnsku, čtyřiatřicetiletý Václav D. údajně neunesl důsledky covidu a s tím související existenční krizi a rozhodl se svůj život ukončit. O uplynulém víkendu se polil benzínem a následně se zapálil. V pondělí odpoledne pak těžkým popáleninám podlehl. Okolnosti případu zveřejnil Blesk.cz.

Čtyřiatřicetiletý Václav D. byl absolventem právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně a v poslední době ho měla kvůli covidu trápit hrozba ztráty zaměstnání. O uplynulé sobotě měl odjet na rodinnou chalupu na Brněnsko, kde se potají polil benzínem a následně ve stodole zapálil. Dechberoucí čin mu způsobil těžké popáleniny, kterým v pondělí v brněnské nemocnici podlehl.

Václav pracoval ve vznikajícím muzeu a hostelu Franz Kafka Špitál, ten dává příležitost pracovat lidem s handicapem. Šlo o dobré úmysly, jenomže ministerstvo práce a sociálních věcí mělo podnik nadmíru kontrolovat, což dle spolupracovníků Václav nesl velmi těžce. "Vašek byl ještě ve středu v práci. Nic nenasvědčovalo, že zvolí takové řešení. Deprimoval ho ale přístup ministerstva, které na jeho pracoviště poslalo řadu kontrol, jejichž cílem je celý podnik uzavřít. Cítil odpovědnost za své kolegy," řekl pro Blesk.cz jeho kolega Jan Tvarůžek.

Václav trpěl zákeřnou bipolární poruchou a obával se o budoucnost podniku, který zaměstnával na osmdesát postižených, a na jehož vzniku se podílel. Podle spolupracovníků měla ministryně Jana Maláčová (ČSSD) na podnik zakleknout. Namísto podpory v době covidu se měl podnik dočkat spíše hloubkových kontrol, aby podnik uzavřely. Spolek kontroloval i Státní úřad pro jadernou bezpečnost. Blesk.cz ministryni oslovil s otázkami, ta se však nevyjádřila.

"Pro něj mělo obrovský smysl, že mohl pracovat na novém projektu vznikajícího muzea a hostelu a komunikovat s lidmi z celého světa. Dávalo mu to radost ze života," sdělil Blesku Tvarůžek.

Ombudsman dal ve sporu s ministerstvem za pravdu spolku, jenomže ministerstvo pochybení odmítá uznat a kontroly v podniku dále pokračují. Handicapovaní zaměstnanci tak mají větší a větší obavy o to, co bude.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy