Hrůza z války ve Vietnamu: Našli plačící dívku z ikonické fotografie, takhle dnes vypadá
Dívka z Trang Bang je název ikonické fotografie, kterou zachytil fotograf Nick Ut během vietnamské války v sedmdesátých letech. Na snímku je nahá devítiletá dívka, jak běží směrem k němu a je popálená napalmem. Z dívky je nyní dospělá žena, která přežila útok a stala se mírovou aktivistkou.
V roce 1972 vznikla jedna z nejikoničtějších fotografií, která mapovala hrůzy vietnamské války. Slavný fotograf Nick Ut byl zrovna v tomto období součástí americké armády a spolu s ní se pohyboval na frontě. Na fotografii je několik dětí a mezi nimi také nahá devítiletá dívka, která běží směrem k fotografovi po vesnici Trang Bang, po níž byl snímek pojmenován. Dívka byla spolu s ostatními polita napalmem, což je bojová zápalná látka a bývá označována za nejničivější zbraň během vietnamské války.
Reakce na fotografii byla po celém světě obrovská a spousta lidí si díky tomu uvědomila, jak strašlivá situace ve Vietnamu panuje. Dívčin příběh z fotografie však touto kontroverzní fotografií neskončil, ale teprve začal.
Na chrám spadla bomba s napalmem
Holčička popálená napalmem se jmenuje Kim Phuc a momentálně jí je osmapadesát let. Dětství strávila v malé vesničce Trang Bang, a protože patřila k lépe zajištěné rodině, žila v pěkném domě. Jenže když začala válka, všechno se změnilo. Na danou vesničku se blížily americké letouny, proto se obyvatelé běželi schovat do místního chrámu. Právě na něj však spadla bomba naplněná napalmem, který dívce popálil polovinu těla.
Poté, co ji fotograf vyfotil, ihned ji i s ostatními převezl do nemocnice. Dívce lékaři nedávali moc šancí na přežití, protože látka měla teplotu až 1200 °C. Několik dní ležela v místnosti smrti, kam se dávali ti, u nichž doktoři nepředpokládali, že se uzdraví, a tak jen čekali na svou smrt. Později byla převezena do větší nemocnice, kde podstoupila více než deset operací a nakonec se vyléčila, ačkoliv jizev se nezbavila nikdy.
V současnosti je mírovou aktivistkou
Při studiích v Havaně potkala svého osudového muže, který jí obrátil život vzhůru nohama. Předtím se totiž domnívala, že si kvůli jizvám nikoho nenajde. Vzali se v roce 1992 a během líbánek, když letadlo plnilo palivo v Kanadě, požádali právě zde o azyl. V Kanadě nakonec vychovali dva syny. V současné době je Kim Phuc mírovou aktivistkou a UNESCO ji jmenovalo svou velvyslankyní dobré vůle.
Po letech se Kim také setkala s fotografem, který vytvořil onen ikonický snímek. Podle jejích slov je mezi nimi zvláštní pouto a dodnes mu říká „strýček Ut”.