Trendy tagy válka na Ukrajině Survivor 2023 MS v hokeji 2023 Oktagon

Hrušínský měl problémy s dýcháním: 8 zajímavostí o Dívce na koštěti

Petra Černocká v hlavní roli mladé čarodějnice Saxany.
Zdroj: Facebook/Ponrepo dětem
+ Další 3 fotografie
film

Pohádková komedie Dívka na koštěti v hlavní roli s Petrou Černockou vznikla před téměř 50 lety. Příběh o mladé čarodějnici Saxaně, která dala přednost životu mezi lidmi před výsadami nadpřirozených bytostí, milují lidé všech generací. Možná ale nevíte o filmu Václava Vorlíčka vše. 

- Petra Černocká se neodvážila skočit z okna ani na matrace, režisér proto našel na ulici dívku, která vypadala podobně, napsal jí omluvenku do školy, načež dívka skočila a scénu natočila.

- Roli Saxany si mohla zahrát i Věra Špinarová.

- Odlet Saxany a Honzy z bytu na koštěti byl realizován tak, že na řádně vyztuženou násadu koštěte byla připevněna sedátka a na konce ocelová lanka, za která čarodějnický stroj s oběma herci zvedl jeřáb.

- Kašna, ze které Saxana vylézá, byla vyrobena na Barrandově, umístěna na pardubickém náměstí a po natáčení zbourána.

V původním scénáři pohádkový svět vůbec nebyl.

- Scéna, kdy Saxana kouzlem prodlužuje svou ruku, se natáčela jednoduchým trikem. Na zemi ležel dle slov režiséra vždy jakýsi baleťák, který byl pečlivě schovaný tak, aby nebyl v záběru vidět, Ten svou ruku jen ladným pohybem natahoval před sebe po zemi. Petra Černocká měla za úkol v záběru dělat svou rukou jen takový pohyb, aby to vypadalo, že ruka na zemi opravdu patří k jejímu tělu.

- Masku Napoleona měl Jan Hrušínský přilepenou na hlavě, dávaly mu zabrat především potíže s dýcháním a výpary z barev.

- Scéna, kdy hlava Honzy Bláhy stojí na nemocničním nočním stolku a mluví, se točila pomocí jednoduchého triku. Herec Jan Hrušínský se doslova vtěsnal do nočního stolku, kde pod kovovou konstrukcí strávil jedno celé natáčecí odpoledne. O zbytek už se postarala speciálně rozestavěná soustava zrcadel, která divákovi dotváří dokonalou iluzi hlavy bez těla. Aby výsledný obraz vypadal věrohodně, musel být herec nasvícen desítkami silných lamp a jiných různých světel, která navíc během záběru musela neustále po milimetrech měnit svou pozici.

Vítěz Survivoru Tomáš Weimann: Lásku hledá marně. Přiznal, proč to nevyšlo se Žanetou

Související články

Další články

Nejnovější kauzy