Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

HROZIVÝ TREND: Těhotné Češky to přehánějí s alkoholem, pak rodí postižené děti

Napít se či nenapít? Toť otázka!
Zdroj: profimedia.cz
Znepokojivá studie
Až polovina těhotných žen během těhotenství konzumuje alkohol. Ve valné většině případů to přitom nekončí pouhou dvojkou červeného. Vyplývá to z nově zveřejněné studie.

Podle odborníků na těhotenství je pití alkoholu v požehnaném stavu jedním z nejrizikovějších faktorů. A týká se i Češek!

Nejnovější studie, kterou zveřejnil časopis The Lancet Global Health, ukázala na pět států, kde jde o nejrozšířenější problém. V Irsku nadměrně konzumují alkohol dvě třetiny žen, dále žebříček pokračuje Běloruskem, Dánskem, Británií a Ruskem. Tam se přiznalo asi 40 procent těhotných.

Ačkoliv u nás oficiální statistiky neexistují, vzhledem k jedné z největších tolerancí alkoholu ve společnosti na světě se dá tušit, že některé vyjmenované státy by Česko přeskočilo.

„Vzhledem k vysoké spotřebě alkoholu u nás bych si troufl Češky do této skupiny také zařadit,“ řekl serveru lidovky.cz Tomáš Zima, rektor Univerzity Karlovy a přednosta Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky.

Ještě nenarozené dítě takové nastávající matky neskutečně ohrožují. Pitím alkoholu raketově zvyšují pravděpodobnost, že se miminko narodí s fetálním alkoholovým syndromem.

Takové děti se narodí s nízkým IQ a zvýšenými sklony k agresivitě. Na první pohled se dají rozeznat podle malé lebky, pokleslých víček nebo širokého nosu. Podle studií se s tímto hendikepem rodí každé třetí dítě z tisícovky porodů.

Častokrát se navíc stává, že se lékaři nepodaří určit přesnou diagnózu a k dítěti pak není přistupováno dle jeho skutečných potřeb. Nejenom čeští lékaři a odborníci proto volají po osvětě. V tomhle případě ale každá těhotná žena musí začít v první řadě u sebe!

Související články

Další články

Nejnovější kauzy