Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Bouřky se prohnaly Českem: Nejméně dva mrtví, hrozí extrémně povodně

Pokud zjistíte, že se váš pozemek a dům nachází v záplavovém území, odneste svůj majetek, který by mohla voda poškodit, do druhého patra.
Zdroj: Pixabay
Extrémní počasí

Během bouřek, které zasáhly Českou republiku v noci ze čtvrtka na pátek, zemřeli na Písecku dva lidé. Kromě toho Český hydrometeorologický ústav varuje před extrémním nebezpečím povodní, které hrozí ráno a dopoledne zejména na Plzeňsku.  

Čtvrteční bouře nejvíce zasáhly kraje Plzeňský, Vysočinu, Havlíčkobrodsko a Jižní Čechy. Vydatné deště způsobily zvednutí hladiny toku řek a podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) hrozí extrémní nebezpečí povodní v Plzeňském kraji, konkrétně v Rokycanech, Plzni, Blovicích a Nepomuku a v Pardubickém kraji a to konkrétně v okrese Chrudim. Na povodňový stav vydal ČHMÚ výstrahu, která platí v pátek ráno a dopoledne. Vysoký stupeň nebezpečí povodní hrozí také v Moravskoslezském kraji a konkrétně v Krnově a na Bruntálsku.

Voda může zaplavit níže položené oblasti, komunikace a může způsobit škody v krajině i na majetku. V důsledku povodní mohou být uzavřeny některé silnice a mosty. ČHMÚ doporučuje parkovat automobily na výše položených místech a omezit pohyb v podmáčených oblastech, kde hrozí pád stromů.

Dva lidé zemřeli

Kvůli silným bouřkám, které se přehnaly přes Česko, zemřeli ve čtvrtek dva lidé. U obce Čížové na Písecku spadl strom na osobní auto a zabil dva lidi. V autě byly i dvě děti, které utrpěly zranění, proto musely být převezeny do písecké nemocnice. Podle ČTK měli dětem nabídnout úkryt ve voze právě dva lidé, kteří nakonec nepřežili.

Bouře komplikovaly provoz na řadě silnic po celé České republice a nejezdily také některé vlaky. Výluku většinou způsobil spadlý strom na železnici nebo porucha trakčního vedení. Kvůli bouřkám se ocitlo v Královéhradeckém a Pardubickém kraji asi 40 000 domácností bez elektřiny.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy