Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Hrozí přemnožení chroustků letních? Odborník prozradil, zda se bude opakovat loňská hmyzí invaze

Chroustek letní je menší příbuzný chousta.
Zdroj: Wikimedia Commons, Laisverobotams – Vlastní dílo, Volné dílo
brouci

S letním počasím tu máme i nadměrný výskyt hmyzu. Přelom června a července, tedy začátek léta, bývá tradičně dobou, kdy lidé řeší přemnožené chroustky letní. Jeden ze čtenářů eXtra.cz se nám ozval, že mu už několik dní narážejí do oken hnědí brouci. Řešíte podobnou hmyzí invazi? A je čeho se obávat? Na to jsme se zeptali odborníka z Národního muzea.

„Už několik dnů mi na okno narážejí hnědí brouci,“ napsal redakci eXtra.cz, jeden z našich čtenářů. Protože jsme obdobné dotazy řešili přesně před rokem, můžeme se domnívat, že se jedná opět o chroustky letní. Dominik Vondráček z Národního muzea nám potvrdil, že sezónu tohoto druhu hmyzu už opravdu odstartovala. "Letos jejich rojení právě probíhá a není tedy náhodou, když na ně v podvečer narazíte," napsal nám odborník prostřednictvím webu Přírodovědci.cz, kde si také můžete přečíst celou odpověď.

Zajímalo nás, zda se máme obávat přemnožení tohoto hmyzu: "Je evidentní, že letos jich je méně," uklidnil nás Vondráček a vysvětlil nám, že tyto výkyvy jsou standardní. "Vždycky jsou jednou za pár let silnější roky. Vzhledem k tomu, že je poměrně suchý rok, naopak bych čekal, že jich letos bude skutečně méně. Přeci jenom, určitá vláha chybějící v půdě kvůli suchu může být problém a vývoj zbrzdí," ​vysvětlil nám vědec, který pracuje v Národním muzeu.

Chroustci se loni přemnožili

V loňském roce se chroustek letní (Amphimallon solstitiale) ve srovnání s lety předchozími vyskytoval poměrně hojně. Redakci eXtra.cz to tehdy potvrdil zoolog a entomolog Dominik Vondráček. Vysvětlil nám, že to není nic neobvyklého. „Vývoj tohoto hmyzu trvá 3 až 4 roky. Přestože se líhnou každý rok, v některých letech jsou početnější,“ prozradil Vondráček.

„Pro člověka nepředstavuje žádné nebezpečí. Maximálně do vás narazí, může se zamotat do vlasů. To je asi vše,“ uklidnil entomolog. Bodnutí ani kousnutí nehrozí. Vyndávání zamotaného brouka z husté kštice však také není nic příjemného.

Je možná záměna s chroustem?

Hodně lidí si chroustka letního plete s chrousty, s těmi se však setkáváme spíše v průběhu května. V současné době hrozí spíše přemnožení chroustků, tedy jejich menších příbuzných.

Zrzavě hnědí brouci, jejichž tělo je silně ochlupené, dorůstají délky 14 až 18 milimetrů. Všimnout si jich můžete na přelomu června a července po západu slunce. Létají především samci, samice hledají skrýš na zemi. Rojení trvá zpravidla dva týdny a pak o tomto hmyzu zase rok neslyšíte.

Je na místě strach o úrodu?

Člověku by tedy tento druh hmyzu neměl být nebezpečný. Jak je to však s invazí přemnožených chroustků a úrodou? Máme se obávat o plody na naší zahrádce?

Co se týče jejich potravy, tento hmyz je polyfágní, což znamená, že broukům je vesměs jedno, co požírají. Zdroj jejich obživy je velmi pestrý, od různých travin a bylin po listy křovin a listnáčů.

„V podstatě nepůsobí žádné škody, protože se nažerou na všem možném. Rozlétnou se do okolí a nemají tendenci dělat nálety například na nějaký jeden druh stromu nebo plodiny. Myslím si tedy, že například cílená likvidace tohoto druhu je nesmysl a zbytečnost. Úroda není v ohrožení,“ odpověděl Vondráček na náš dotaz položený přes portál Přírodovědci.cz.

Filip Turek se tvrdě opřel do Fialy: ODS zradila svoje voliče a on je toho absolutní příklad

Související články

Další články

Nejnovější kauzy