Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Hříšní lidé města pražského: Rada Vacátko měl divoký milostný život. Zničila ho rakovina

Jaroslav Marvan v seriálu Hříšní lidé města pražského.
Zdroj: archiv ČT
+ Dalších 5 fotografií
EVERGREEN
Herce Jaroslava Marvana si diváci pamatují z komunistické agitky Anděl na horách nebo jako radu Vacátka ze seriálu Hříšní lidé města pražského. Šéfoval zde pražské mordpartě v podání Františka Filipovského, Josefa Bláhy a Josefa Vinkláře. Seriál nyní reprízuje Česká televize a stále se u diváků těší velkému úspěchu. Byl Jaroslav Marvan také jedním z hříšných lidí města pražského?

Od úředníka k herci

Jaroslav Marvan se narodil v roce 11. prosince 1901. Živil se jako úředník, než se během praxe v Užhorodu dostal k ochotnickému divadlu. Tam zjistil, že jeho budoucnost není v úřednictví, ale na jevišti. Díky svému příteli Josefu Čapkovi se po návratu z Užhorodu dostal na hostování v Divadle Vlasty Buriana. Jeho vztah s legendárním komikem ale nebyl ani zdaleka ideální. Burian byl v té době už zavedená hvězda a s Marvanem nejdříve vytvořili komediální duo. Marvan nahrával Burianovi na jeho hlášky, což mu nejprve nevadilo, protože začínal. Později se mezi nimi začaly objevovat první spory a Marvan chtěl několikrát odejít. Burian ho ale vždy přesvědčil zvýšením honoráře. To vydrželo až do roku 1943, kdy Marvan odešel do Divadla na Vinohradech.

Burianovi nepomohl

Když byl Vlasta Burian po druhé světové válce na kariérním dně, Marvan mu nijak nepomohl. Naopak, po válce se o Burianovi vyjadřoval přinejlepším nelichotivě, většinou šlo ovšem o pomluvy. Přitom Marvan měl ke kolaboraci mnohem blíže než Burian. Marvan se totiž během války účastnil anket v Árijské vlajce, což byl ten nejhorší kolaborantský časopis v tehdejším protektorátu. Po válce pak zase ochotně začal spolupracoval s komunisty. Na kontě má mnoho propagandistických filmů, byl také členem Ústřední volební komise, ačkoliv někteří jeho kolegové tvrdili, že šlo o sňatek z rozumu a Marvan ve skutečnosti komunisty nesnášel. Pravdu se už asi nikdy nedozvíme.

Rada Vacátko

Na sklonku kariéry dostal zřejmě svou nejvýraznější roli rady Vacátka. Tuto nezapomenutelnou postavu ztvárnil v Hříšných lidech města pražského a v několika následujících filmech. Dohromady se natáčelo čtyři roky a Marvan všechny epizody a filmy odehrál v jednom a tom samém obleku. Jeho honorář přitom činil 50 000 Kčs, takže si určitě mohl dovolit nový.

Nevěru mu manželka neodpustila

Ačkoliv byl celý život ženatý se svou ženou Márinkou, nikdy neměli děti. Bylo to proto, že jeho manželka děti mít nemohla. Herec si ovšem našel způsob, jak si pořídit potomka, a to díky své milence Anně Jančaříkové. S tou se potkal v roce 1955 a po pěti letech se páru narodila dcera Anička. Márinka toto velmi těžko snášela, také proto, že se Marvan ke své dceři veřejně hlásil a dal jí své příjmení. Chodila ho navštěvovat i do divadla a nebylo žádným tajemstvím, že Marvan žije v podstatě se dvěma ženami zároveň. Také soudruzi se na tuto mimomanželskou aféru dívali se zdviženým obočím a díky ní Marvan nedostal v roce 1961 titul národního umělce. Ten získal až o deset let později, když už měl podlomené zdraví.

Rakovina Jaroslava Marvana užírala zaživa

Jeho aféra skončila ve chvíli, kdy našli Annu Jančaříkovou mrtvou v jejím bytě. Podle oficiální zprávy se otrávila svítiplynem, ale existují domněnky, že šlo o zabití. Její byt totiž byl v době smrti vzhůru nohama. Jeho dcera Anna poté vyrůstala u své tety a Marvan ji chodil pravidelně navštěvovat. Marvana poslední roky života ničila rakovina, díky které už posléze nemohl ani chodit a na natáčení Hříšných lidí ho museli nosit. Před smrtí vážil pouhých 41 kilogramů. Podle zápisků jeho manželky, která s ním vydržela až do smrti, měl metastáze v žaludku i prostatě. Jaroslav Marvan zemřel 21. května 1974 ve věku 72 let.

Související články

Další články