Trendy tagy Jana Paurová Extra Host (pořad) Počasí Bohumín

Nejnovější kauzy

Hrdinové seriálu Vyprávěj ve víru spartakiády: Na té opravdové v roce 1985 řádil vrah, který děsil i soudruhy

Hrdiny Vyprávěj čeká spartakiáda.
Zdroj: Česká televize, Policie ČR
+ Dalších 10 fotografií
V seriálu Vyprávěj se odehrává událost, na kterou většina dnešních čtyřicetiletých žen nevzpomíná zrovna s láskou. Spartakiáda z roku 1985 na Velkém strahovském stadionu za účasti samotného soudruha prezidenta Gustáva Husáka. Zacvičí si na ní Lucka Francová i Mária, maminka Evy. Jenže seriál tak trochu zapomněl zmínit, že pozadí této spartakiády roztřáslo kolena i většině soudruhů. Prahu totiž obcházel spartakiádní vrah, kterého se povedlo dopadnout až těsně před začátkem velké sportovní slavnosti.

Seriál Vyprávěj pokračuje a tentokrát zanese hrdiny do roku 1985, jehož první polovina se v Československu nesla v duchu příprav na spartakiádu na Velkém strahovském stadionu. Tam se povede probojovat i Lucce z prominentní rodinky Francových, která ale z takového úspěchu dvakrát nejásá.

To Mária ze slovenské vesničky Krásna Lúčka, maminka Evy, je nadšená, že jede na spartakiádu do Prahy cvičit, když konkurence byla tak veliká. Zamiluje se tam do bývalého ředitele střední školy Jeníka, ale záhy pochopí, že v metropoli jí pšenka nepokvete.

Dramata se budou odehrávat i u Dvořákových. Eva a Zuzka kují pikle a snaží se vymyslet, jak usmířit rozhádané kamarády Karla s Tondou. Vyústí to ale v ještě větší hádku, a to právě kvůli spartakiádě.

Tvůrci seriálu tak nějak pozapomněli na strašáka, z nějž byla vyděšená celá Praha. Jiřímu Strakovi se nezačalo přezdívat spartakiádní vrah jen tak. Mezi 17. únorem a 16. květnem 1985 napadl v Praze 11 žen. Třásli se před ním i soudruzi, protože byl hrozbou pro celou spartakiádu. Kdyby ho koncem května nedopadli, byl by slávě na Strahově konec.

Straka byl nakonec usvědčen ze tří vražd, dvou pokusů o vraždu, pěti znásilnění, tří loupeží a pěti krádeží. Jelikož mu bylo pouhých 16 let, mohl ho i jinak tvrdý komunistický režim odsoudit k pouhým deseti letům vězení.

Nakonec se mu trest ještě zkrátil díky prezidentské amnestii z roku 1994. Má za sebou sexuální léčbu, je vykastrovaný a v současné době žije pod jinou identitou na Moravě.

Související články

Další články