Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Hrdinka Divokého západu Calamity Jane prožila bouřlivý život plný alkoholu. Živila se i jako prostitutka

Zdroj: profimedia
historie

Calamity Jane byla ve své době považována za nejlepší pistolnici. Taky byla profesionálním zvědem, což u žen nebývalo příliš typické. Všechno, co dokázala, zvládla nejspíš díky svému těžkému dětství, během něhož se brzy sama musela postarat o celou rodinu. Už jako malá navíc tíhla ke kovbojským a spíše mužským činnostem. Od její smrti uplynulo už 118 let.

Hvězda Divokého západu Calamity Jane (vlastním jménem Martha Jane Cannary-Burke) se narodila do rodiny, která žila ve velmi skromných poměrech. Otec místo toho, aby zabezpečil rodinu, propadl závislosti na hazardu a všechny vydělané peníze nechal v někdejších salonech.

Calamity Jane se živila jako prostitutka

O rodinu se tak musela postarat matka, která se věnovala tomu nejstaršímu řemeslu. Malá Calamity Jane milovala kovbojské dovednosti a brzy se stala skvělou střelkyní a jezdkyní na koni. V dětství ale moc pěkného nezažila. Její matka zemřela po půlroční strastiplné cestě do Utahu, kam se rodina vydala za lepším žitím, a o otce přišla o rok později.

Jediný, kdo mohl rodinu uživit, tak byla ještě nezletilá Calamity Jane. Ta začala pracovat jako servírka, kuchařka, zdravotní sestra nebo honák dobytka. Ničím si však nevydělala tolik, aby dokázala obstarat rodinu, a tak se vydala ve stopách své matky – prodávala své tělo. Z toho se vymanila až díky práci zvěda ve vojenské pevnosti Fort Russell ve Wyomingu.

Calamity Jane bojovala s indiány

Pro velitele byla spíše zdrojem zábavy než zaručených informací, ale brzy jim ukázala, že je to jinak. Proslavila se svými hrdinskými až šílenými kousky, zejména v bojích s indiány. Zachránila dokonce i svého nadřízeného.

Nebylo lehké se prosadit v čistě mužském světě, který ji v její práci obklopoval, a tak se se svými parťáky snažila držet krok i v pití alkoholu, žvýkaní tabáku či kouření cigaret. A zásadně taky chodila jen v mužském oblečení.

V Calamity Jane ale ženskost zůstala, protože se zamilovala do ostříleného pistolníka Wilda Billa Hickoka, který byl o patnáct let starší než ona. Ona z něj však nemohla spustit oči. Šuškalo se, že dvojice je spolu a dokonce jednoho divokého večera měla počít dceru, která prý po porodu odjela k opatrovníkům do Anglie.

Hickok měl ale ještě jednu zálibu. Propadl totiž hazardu, který se mu stal osudným. Při jeho oblíbené činnosti ho totiž zezadu zastřelil jeden vyšinutý mladík.

Calamity Jane měla koně Satana

Armádu Calamity Jane opustila několik měsíců předtím, než se konala velká bitva s indiány, která skončila drtivou porážkou a stovkou mrtvých těl vojáků. Calamity Jane se pak dostala na místo mezi prvními a následně vyprávěla novinářům své zážitky z tohoto hrůzného místa.

Za to si vydělala velmi slušné peníze, za které pak žila už do konce svého života. Možná si příběhy i dost přikrášlila, ale to už se teď nikdo nedozví. Napsala taky svůj vlastní životopis, ovšem od smrti milovaného Hickoka už se trápila. Byla sama, hodně pila a často se probouzela ve vězení.

Později se ještě jednou vdala za Clintona Burka, se kterým měla dceru Jane. Usedlý život jí ale nevyhovoval, a tak od rodiny utekla na sedle svého koně Satana. Její život končil rvačkami, výtržnostmi a pořádným alkoholismem. Calamity Jane zemřela v roce 1903 a pochována byla vedle svého milovaného Hickoka.

Související články

Další články