Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 Love Island 2022

Hrdina z Nagana Martin Procházka slaví 48 let. Zbytečně přišel o olympijské zlato

Martin Procházka
Zdroj: DANIEL ČERNOVSKÝ / CNC / Profimedia
+ Další fotografie
hokejový život
Snad každý sportovec sní o tom, že jednou do své sbírky přidá zlatou olympijskou medaili. Martin Procházka, který dnes slaví 48 let, ji měl. Jenže před nějakou dobou o ni přišel. Procházka si během kariéry vydělal spoustu peněz, stal se však jedním z řady bývalých sportovců, kteří se po konci kariéry dostal do finančních problémů.

Někdejší vynikající útočník si před několika lety půjčil u dvou nebankovních společností z Kladna téměř 8,2 milionů korun a zaručil se svým domem a přilehlými pozemky. Jenže těžce narazil.

Navíc si půjčil i další peníze a jeho dluhy začaly narůstat – údajně až na 19 milionů korun. "S lichváři stále bojuji. Je to běh na dlouhou trať. Dostal jsem se do té situace svou hloupostí," svěřil se Procházka na konci loňského září v pořadu Česká ulička na O2 TV Sport. "Nebylo to způsobeno hazardem, ale prodal jsem dům a potřeboval jsem si půjčit na nový. Je to pro mě nepříjemná situace. Chci se očistit, abych nebyl ten zloduch," vysvětloval.

Medaili jsem neprodal

Procházka taky přišel o svou zlatou olympijskou medaili z Nagana. Původně se psalo o tom, že ji prodal, někdejší hokejista ale později přišel s vlastním vysvětlením: "Medaili jsem neprodal. Věnoval jsem ji kamarádovi. Domluvil jsem se s ním, že kdyby ji prodával, tak bych z toho měl určitou část peněz. On ji však taky daroval a o medaili jsem přišel."

V současné době Procházka působí v kladenském hokejovém klubu PZ, kde zastává funkci asistenta trenéra dorostu. A ještě předtím vedl hokejové Řišuty, na jejichž lavičce stál tři roky. "Za nabídku trénovat mládež v Kladně jsem rád. Rozšířím své trenérské zkušenosti i o jinou věkovou kategorii," uvedl v srpnu pro portál vasekladno.cz.

Zlatý gól ve Vídni

Mladým hráčům totiž má co předat. Kromě triumfu z Nagana, kde si do statistik připsal gól a nahrávku, má ve sbírce ještě čtyři zlaté medaile ze světových šampionátů z let 1996, 1999, 2000 a 2001. K prvnímu českému titulu ve Vídni dokonce pomohl rozhodujícím gólem ve finálové bitvě s Kanadou. Kromě toho byl v letech 1997 a 1998 součástí dvou bronzových týmů.

Procházka svého času patřil k nejlepším hokejistům v republice. Společně s Pavlem Paterou a Otakarem Vejvodou vytvořil legendární kladenskou formace Blue Line, doma hrál taky za Jihlavu, Vsetín a Vítkovice. Ve sbírce má celkem pět extraligových medailí včetně jednoho titulu, který v roce 1999 získal se Vsetínem.

Neúspěšná zámořská mise

Někdejší obávaný kanonýr působil taky v zahraničí a prošel Švédskem, Ruskem i Německem, kde v roce 2012 v barvách Regensburgu ukončil hráčskou kariéru. A zahrál si taky v NHL, kam jej v roce 1991 draftovalo Toronto. Ovšem svou zámořskou kariéru si asi představoval jinak.

Premiéru v nejlepší lize světa si odbyl až v sezoně 1997/98. Tedy v ročníku, kdy se hrál i turnaj v Naganu. "V Torontu mě chtěli poslat na farmu. Ivan Hlinka mi říkal, že bych tak přišel o olympiádu. Řekl jsem jim, že odejdu, když mě pošlou dolů. Dali mi pak šanci, a do Nagana jsem jel," prozradil v České uličce.

V Torontu mu to ale po návratu z Japonska dali pořádně sežrat. „Do konce základní části zbývalo 36 zápasů a nehrál jsem pak ani jednou. Chtěl jsem na olympiádu, ale netušil jsem, že se mi tak zavřou dveře v NHL. Přišel jsem tak o peníze, ale nelituji toho,“ tvrdí přesvědčeně osmačtyřicetiletý Procházka, který je mimo také členem Síně slávy českého hokeje.

Za Maple Leafs odehrál 29 zápasů, ve kterých dal dva góly a přidal čtyři nahrávky. V sezoně 1999/00 se mihl ještě v Atlantě, připsal si ale jen tři starty a tím se jeho neúspěšná zámořská mise nadobro uzavřela.

Tajemný pár na veřejnosti: Petra Nesvačilová ukázala přítele, se kterým čeká miminko

Související články

Další články

Nejnovější kauzy