Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Hrdé Česko: Víte, kdo dal světu skutečný dar vidění? Přečtěte si o geniálním Ottovi Wichterlem!

Hrdé Česko: Víte, kdo dal světu skutečný dar vidění? Přečtěte si o geniálním Ottovi Wichterlem!
Zdroj: eXtra
Předchozí Další
Otto Wichterle byl jedním z těch lidí, které minulý režim opravdu neměl v lásce. Špičkový chemik, výborný profesor a geniální vynálezce, který stál například za zrodem silonu, totiž nikdy nesklonil hlavu. A to ani poté, co mu ministerstvo zdravotnictví v roce 1952 zakázalo výzkum kontaktních čoček. On v ně věřil a to bylo jediné, na čem záleželo.

Ve výzkumu proto pokračoval. I když bez vládní podpory k tomu měl jen velmi málo prostředků. To symbolizuje i stroj, pomocí kterého na Štědrý den roku 1961 odlil první měkké kontaktní čočky.

Ten byl totiž celý vyroben ze stavebnice Merkur a jako náhon bylo použito dynamo z jízdního kola Wichterleho synů. V provizorních podmínkách se vynálezci podařilo vyrobit první čtyři exempláře, které hned druhý den otestoval na oční klinice.

Během několika dnů podal patentovou přihlášku a byl na velmi dobré cestě k pohádkovému bohatství. Koneckonců dnes jeho vynález zpříjemňuje život více než 100 milionům uživatelů.

Jenže komunistický režim nakonec bez Wichterleho vědomí prodal patent za zlomek ceny do zahraničí a v USA se dokonce začalo zpochybňovat, že vynálezcem byl skutečně český vědec.

Wichterle si sice své prvenství obhájil u soudu, ale to znamenalo pouze to, že firma, která měla na čočky práva, inkasovala desítky milionů dolarů. Tehdy opravdu pohádkové jmění ale zůstalo za oceánem.

S Českou akademií věd už se totiž firma dělit nemusela.

V průběhu pražského jara vystupoval Wichterle velice aktivně proti režimu, což potvrdil i následným podpisem pod 2000 slov. Jeho otevřená kritika komunistické strany nakonec vedla k tomu, že byl zbaven všech postů. Krátce po revoluci byl ale rehabilitován a zvolen předsedou Československé akademie věd.

Otto Wichterle, nezpochybnitelný vynálezce kontaktních čoček, zemřel 18. srpna 1998 ve věku nedožitých 85 let.

Tuňák mi zničil hru, tvrdí Martin ze Zrádců. Odsoudil Honzův hysterák a odhalil, jak moderátora snášeli ostatní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy