Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Hranice zavírat nebudeme, uvedl Andrej Babiš pro eXtra.cz. Domácí vězení kvůli koronaviru premiér odmítl

Hranice zavírat nebudeme, uvedl Andrej Babiš pro eXtra.cz. Domácí vězení kvůli koronaviru premiér odmítl
Zdroj:
+ Další 2 fotografie
exkluzivní vyjádření
Uzavře se Česko před světem? Budou zavřené hranice kvůli koronaviru? Čeká Česko domácí "vězení"? Premiér Andrej Babiš (66) tyto úvahy rázně odmítá. Hranice dál prý zůstanou otevřené, potvrdil pro eXtra.cz. Premiér tak dal jasně najevo, že Česká republika se nevydá stejnou cestou jako například Izrael, který zavádí celostátní karanténu a tři týdny bude platit zákaz vycházení.

Česko se uzavírání hranic nemusí obávat, vzkázal Andrej Babiš

Redakce eXtra.cz kontaktovala premiéra Andreje Babiše (66) s otázkou, zda nehrozí uzavření hranic, o kterém se spekuluje. Premiér Babiš takové úvahy razantně odmítl. "Určitě ne," vzkázal Andrej Babiš. Řada Čechů na sociálních sítích diskutuje zda se naše vláda nevydá stejnou cestou jako Izrael. Tamější vláda schválila v celé zemi třítýdenní karanténu, která začne platit v pátek. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu tvrdí, že tvrdé opatření pomůže zastavit šíření koronaviru.

Český premiér Babiš tak veřejnost přes web eXtra.cz ujistil, že naše vláda tak razantním opatření nechystá. I když je jasné, že situace v Česku není dobrá a koronavirus se dál šíří.

Izrael zavádí celostátní karanténu

Od pátku 18. září izraelská vláda schválila v celé zemi třítýdenní karanténu. Izraelci se obávají prudkého nárůstu nakažených v souvislostí s pandemií koronaviru. Předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu je toho názoru, že přísná opatření zaberou a dojde ke zpomalení epidemie.

Izraelští experti se totiž shodují na tom, že zdravotní systém by nemusel zvládnout vysoký nárůst nakažených, pokud by se v současné době nepodnikly žádné kroky. Počty těžkých případů nakažení koronavirem se mohou snadno zvýšit a Izrael chce minimalizovat všechna možná rizika.

Podle serveru The Times of Israel obyvatelé nemohou vycházet dále než 500 metrů od domova. Výjimkou jsou samozřejmě nutné nákupy základních věcí a potravin. Otevřené zůstanou v zemi lékárny, supermarkety a fungovat by také měla dodávková služba. Naopak se zcela uzavřou hotely, školy, kina, velká nákupní centra a další. Premiér také dodal, že shromáždění budou omezena ve vnitřních prostorách na maximálně deset lidí a venku na dvacet.

"Za okolností, které nastaly, nemáme jinou volbu. Není to snadné," nechal se slyšet ministr zdravotnictví Juli Edelstein. Agentura AP informovala o tom, že Izrael má v přepočtu na počet obyvatel nejrychleji šířící se nákazu.

Smrtnost v Česku klesá, uvedl Babiš

V neděli Andrej Babiš ve svém pravidelném hlášení, které známe jako Čau lidi, uvedl, že smrtnost procentuálně i absolutně klesá. "My dneska v médiích slyšíme, jak jsme nejhorší a horší než Španělsko a Francie. Ano, když se to propočte nějak, tak je to pravda. Trendově to nevypadá dobře, a já hlavně v tomto Čau lidi vás chci poprosit, abychom tomu nárůstu společně zamezili. Bude to samozřejmě o těch rouškách. Ale když se podíváte na dnešní čísla, a to nejdůležitější, co já sleduji, je počet zemřelých na 1 milion obyvatel. Když nevezmu v úvahu Maltu a ty pidistáty Lichtenštejnsko a Monako, a Litvu a Lotyšsko, no tak Slováci ano, to je zázrak. Ale my jsme prosím vás v pátek měli 18400 testů myslím. Slováci, mi říkal premiér Matovič, měli 5 tisíc. A potom je ještě Řecko, to má 29. Takže my máme 42, bohužel, lidí, kteří zemřeli s covidem. Byli nemocní a zemřeli s covidem. Takže když někdo mluví o Španělsku, tak tam zemřelo 29747 lidí, nebo v Itálii 35603, nebo ve Francii 30910. Co je důležité, je samozřejmě kapacita našich lůžek. Proto já hlavně stále sleduji tu smrtnost. Teď máme v nemocnicích 288 pacientů, z toho těžkých případů 47. Celá kapacita lůžková u nás je 4800. Všechny fakultní nemocnice, všechny krajské nemocnice, kde může být poskytnuta základní terapie pro pacienty s covidem. Z toho pro těžké případy 1000 lůžek, prosím vás, 1000 lůžek těžké případy. Ráno těch těžkých případů bylo 47. Takže to je potřeba vnímat, a to samozřejmě je předpoklad, že ten počet hospitalizovaných se bude navyšovat, a to samozřejmě záleží na tom, jak se nám podaří ten trend zastavit. Bez zásadních ekonomických opatření, která jsme dělali v první vlně," uvedl premiér.

Hodně testujeme, čísla rostou, říká Babiš

Vyšší počet nakažených pak podle Babiše souvisí s vyšším počtem provedených testů. "Tak v pátek jsme provedli 18204 testů. Absolutní rekord, to nikdo neřekl. Včera 12300 testů, to je zase sobotní rekord," sdělil Babiš. "Ano, je nárůst nakažených. A kolik z těch nakažených má symptomy? 90 procent je zdravých," tvrdí premiér.

"Bilancovat se bude až na konci. A bilance bude počet zemřelých, zadlužení, nezaměstnanost a samozřejmě i růst. Přece my nemůžeme dopustit tady stovky tisíc nezaměstnaných. Proto dáváme ty peníze a investujeme do lidí. Krize 2009, to bylo úplně naopak. Ti, kteří nás kritizují, vzali lidem peníze. Důchodcům nedali nic. Takže samozřejmě bych chtěl poprosit hlavně média, aby… Já chápu, že je to senzace, a teď to bude růst, a každý den bude začínat rekord, rekord… Tak zkuste nám občas pomoci, všichni jsme na jedné lodi. I média. Abychom tady nevytvářeli tu atmosféru. Mě velice mrzí, že je to politikum, že se z toho stalo politikum. To není přece politikum, že zachraňujeme životy. Kolik lidí to teď zneužívá, protože se blíží krajské volby. A proč? Měli bychom držet spolu. Jde o budoucnost našich občanů, naší země," dodal Babiš.

VŠE O BOJI S KORONAVIREM NAJDETE ZDE.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy