Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Tomáš z Brna

Nejnovější kauzy

Houbová mapa na víkend: Pospěšte si! Houby kvůli horkému počasí mizí

Zdroj:
+ Dalších 15 fotografií
houbová mapa
Tropické teploty, které v současné době v Česku panují, houbám vůbec nepřejí. Nelítostné slunce vypaluje podhoubí. Pokud nezačne intenzivně pršet, houbařům skončí žně na celé léto. Tento víkend máte možná poslední šanci na úspěšný úlovek.

I začínající houbaři ví, že houby potřebují vlhko. Pokud dlouho neprší, podhoubí začne vysychat. Právě to se bohužel nyní děje. Kde tedy o víkendu najít houby? Základní rada zní, vydejte se tam, kde zůstalo trochu vody.

Nějaké remízky a malé háječky uprostřed polí jsou vypálené od sluníčka. Chce to do hlubokého lesa, kde se ještě drží trocha vláhy. A nebo najít v lese životadárný potůček či lesní rybník. Pak máte šanci na zajímavý úlovek.

Mykologové ale mají jasno, pokud bude současné tropické počasí pokračovat, houby zmizí. Pak se bude opakovat to, co se děje skoro každý rok. V červenci a srpnu budou úlovky mizerné, situace se začne zlepšovat až v průběhu září.

Houby rostou ještě v Brdech a v okolí Slap. Něco najdete v okolí Třeboně. Horské a podhorské oblasti také ještě dávají šanci. Ale například na jihu Moravy už začíná být situace kvůli tropickému počasí opravdu špatná. Houbovou mapu najdete ve fotogalerii.

Ačkoliv v pátek přišla úleva v podobě mírného ochlazení, v následujících dnech se budou teploty opět pohybovat vysoko, což pro růst hub není ideální. Například v sobotu mohou být nejvyšší denní teploty až 31 stupňů, v neděli až extrémních 37 stupňů a v pondělí 36 stupňů.

Související články

Další články