Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020 Tadeáš Zelenka

Nejnovější kauzy

Houbařská sezona startuje: Kde narazíme na hřiby a kozáky?

Zdroj: Facebook.com: HOUBY A JEJICH MOMENTÁLNÍ VÝSKYT
+ Dalších 9 fotografií
Houbaři pozor!
Houbařská sezona nám pomalu začíná. Díky příznivému počasí už můžeme v lesích najít kozáky, kováře nebo i dubáky. Tak oprašte košíky a vzhůru na houby!

V lesích se začínají objevovat první hřibovité houby. Vlhké a deštivé počasí, které střídají tepla, hraje houbařům do karet. Díky ideální počasí tedy letos začíná sezóna dřív a houbaři mohli do lesa vyrazit už začátkem května. Podle mykoložky Terezy Tejklové se tento rok můžeme těšit na pořádnou úrodu, sdělila odbornice pro web TN.CZ.

„Pokud se skutečně oteplí a bude stále tu a tam pršet, pak by houby měly mít ideální podmínky,“ tvrdí mykoložka. Podle ní jsou nyní na vrcholu sezóny jarní houby například závojenky podtrnky nebo čirůvky májovky. „Kdo bude mít štěstí, může potkat první hřibovité houby – kozáky a kováře. Jsou to teda ojedinělé nálezy. Objevily se už i první bedly,“ sděluje Tereza.

Jestliže nechcete čekat na svůj první letošní hřib, měli byste zkusit se porozhlédnout po okrajích lesů. Tam si totiž libují zejména dubové hřiby. Kováře zas rostou na okrajích cest, tvrdí Tejklová.

„Určitě záleží na srážkách. Kdyby bylo sucho, tak ty nálezy nejsou tak časté. Navíc ty houby budou červivé. Teď, jak je vlhko, docela prší, tak jsou houby zdravé. Nejsou červivé,“ říká mykoložka. Větší množství hřibovitých hub se začíná objevovat v černu a hlavní sezóna je pak srpen, září a říjen.

Mykoložka také prozradila, kdy můžeme očekávat ostatní druhy hub. „Lišky, ty začínají spíš o prázdninách. A holubinky – některé druhy mohou začít růst klidně už koncem května,“ radila odbornice.

A co vy? Už jste byli na houbách? Pokud ne, je čas vyrazit!

Související články

Další články