Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Hotely upraví švédské stoly a vše budou dezinfikovat, ve školách se neobejdou bez roušek

Hotely upraví švédské stoly a vše budou dezinfikovat, ve školách se neobejdou bez roušek
Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 3 fotografie
koronavirus
České hotely se připravují na znovuotevření, které budou provázet přísná hygienická pravidla. Z pokojů zmizí třeba propisky, různé prospekty nebo malé bločky. Uvažuje se i o nové podobě švédských stolů tak, aby bylo podávání jídla bezpečnější. Všechno se bude důkladně dezinfikovat. Podobná situace už panuje ve školách, kde si žáci a studenti pravidelně musejí dezinfikovat ruce a v řadě případů se neobejdou bez roušek.

Od pondělí 25. května mohou hotely a další ubytovací zařízení v Česku znovu vítat hosty. Jejich otevření ale doprovázejí přísná hygienická pravidla.

Těžké to bude s občerstvováním. "U bufetové nabídky informační stojánek s vymezením rozestupů nebo koridoru, minimalizace přímého kontaktu hostů s jídlem (jednoporcová balení, případně obsluha pultu), pečivo podávané individuálně, dressingy, studené omáčky jednoporcově balené atd. Mimo bufet doporučená individuální obsluha a la carte," instruuje provozovatele hotelů ministerstvo zdravotnictví.

Ti dokonce chvíli uvažovali o zrušení podávání jídla formou švédských stolů, pak ale od nápadu upustili. "Mnohdy je to jediná možnost, jak efektivně zajistit stravování pro větší počet osob," uvedl pro server Blesk Zprávy prezident Asociace hotelů a restaurací ČR Václav Stárek s tím, že se změní prezentace takto nabízeného jídla. „Pokrmy budou zakryté, balené a u bufetu bude obsluha, která bude jídlo vydávat," odhaduje.

Hotely se také musejí dobře předzásobit dezinfekcí, kterou teď jejich personál bude používat zřejmě víc než cokoliv jiného. Dle nařízení ministerstva se musí dezinfikovat úplně všechno, čeho se někdo dotýká. V pokojích se jedná zejména o kliky, dálkové ovladače nebo ovládání klimatizace. Zmizí také všechny jednorázové předměty jako propisky, bločky nebo prospekty. Naopak zřejmě zůstanou uvítací balíčky se sladkostmi či ovocem a Bible v nočních stolcích. Přísnější režim bude panovat rovněž v prádelnách.

Přísný režim i ve školách

Přísnou hygienu musejí dodržovat také školy. Na základky a střední školy se žáci mohli vrátit dobrovolně. "Neprodleně po přezutí, popřípadě po příchodu do třídy, musí každý použít dezinfekci na ruce. Doporučuje se i předchozí umytí rukou (důkladně 20 až 30 sekund vodou a tekutým mýdlem)," nařizuje v manuálu ministerstvo školství. Žáci si musejí dezinfikovat ruce i po skončení každého výukového bloku.

Platí pro ně také povinnost nosit roušky, pokud nejsou dodrženy dvoumetrové rozestupy. Především se to týká skupinových prací nebo jakéhokoliv pohybu po budově školy. Žáci by měli v ideálním případě trávit přestávky venku. Jsou rozděleni do skupin, které se nesmějí navzájem potkávat, zejména ve školních jídelnách.

Ministerstvo školy připravilo i na situaci, kdy se u některého z dětí nebo starších žáků projeví příznaky koronaviru "Pokud žák vykazuje některý z možných příznaků COVID-19, je nutné umístit jej do samostatné místnosti a kontaktovat zákonné zástupce žáka s ohledem na okamžité vyzvednutí žáka. O podezření informuje škola spádovou hygienickou stanici. Ostatní žáky je pak vhodné umístit do jiné místnosti nebo změnit aktivitu na pobyt venku s povinným nošením roušky, dokud není známý zdravotní stav indisponovaného žáka. Doporučuje se, aby škola měla bezkontaktní teploměr k měření tělesné teploty," určuje ministerstvo školství s tím, že plnoletí žáci opustí budovu sami v co nejkratším čase s nasazenou rouškou.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy