Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Hotel InterContinental jako kulturní památka? I s těmito garážemi jako z hororu

Zdroj: extra.cz
+ Další 3 fotografie
ministerstvo kultury
Známý pražský hotel InterContinental bude patrně ještě do konce roku prohlášen za kulturní památku, jak o tom právě rozhoduje ministerstvo kultury. Jenže součástí památkové ochrany mají být i nevzhledné betonové garáže s odlupující se omítkou, jakých jsou po Praze tisíce. Na kauzu upozornil web SeznamZprávy.cz.

Ministerstvo kultury řeší správní řízení o hotelu InterContinental, který patří mezi nejvýznamnější brutalistické stavby Česku, už několik měsíců. Hotelový komplex by se tak dostal na úroveň pražských obchodních domů Kotva a Máj, které jsou rovněž památkově chráněné. Problém je však s tím, že nově by pod památkovou ochranu mohly spadat i zanedbané betonové garáže.

Špatná zpráva pro majitele?

Ministerstvo kultury chtělo InterContinental mezi památkově chráněné budovy zařadit již před čtyřmi lety, odborníci se na tom však neshodli. Letos v únoru resort správní řízení znovu spustil. Ministerstvo navíc uvedlo, že kromě hlavní budovy budou za kulturní památku označeny i podzemní zanedbané betonové garáže pod Formanovým náměstím, které tam zprvu zahrnuty nebyly. Resort kultury totiž uvádí, že k hotelu garáže patří. S tím souhlasí i Národní památkový ústav, jak zjistil web Seznam Zprávy.

"Pokud nelze na základě zjištění Stavebního úřadu Městské části Praha 1 jinak než vnímat garáže jako součást hlavní hotelové budovy, Národní památkový ústav v souladu s tímto zjištěním a svým předešlým vyjádřením podporuje návrh na prohlášení areálu hotelu InterContinental i za těchto nových okolností, tedy včetně garáží (za kulturní památku)," napsala webu ředitelka Naděžda Goryczková z ústavu.

Památkáři přitom ještě v červenci tvrdili, že mělo jít jen o památkovou ochranu hotelu, garáže prý "svým vyvýšením prostor náměstí deformují a tím brání jeho budoucímu rozvoji, který by měl vést ke komplexnějšímu a vhodnějšímu řešení v limitech Pražské památkové rezervace". Část památkářů se obává, že zařazení garáží pod památkovou ochranu může zkomplikovat revitalizaci celého prostoru. Například pražský magistrát navíc zařazení mezi památky nedoporučil ani u samotného hotelu.

Tři stávající majitelé z plánů památkářů rozhodně nadšení nejsou, podle nich je dostatečné, že nemovitost včetně garáží je již nyní součástí Pražské památkové rezervace. Čeští miliardáři z firmy R2G, zakladatelé antivirové firmy Avast Pavel Baudiš a Eduard Kučera a gumárenský magnát Oldřich Šlemr, koupili hotel minulý rok za téměř šest miliard korun. Nemovitost hodlali za další miliardy přebudovat na nejluxusnější hotel v Česku. Na blízkém náměstí Miloše Formana pak chtěli nechat vystavět novou prosklenou budovu. Památková ochrana jim tyto plány však může překazit.

Související články

Další články