Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Hotel InterContinental jako kulturní památka? I s těmito garážemi jako z hororu

Hotel InterContinental jako kulturní památka? I s těmito garážemi jako z hororu
Zdroj: extra.cz
+ Další 3 fotografie
ministerstvo kultury
Známý pražský hotel InterContinental bude patrně ještě do konce roku prohlášen za kulturní památku, jak o tom právě rozhoduje ministerstvo kultury. Jenže součástí památkové ochrany mají být i nevzhledné betonové garáže s odlupující se omítkou, jakých jsou po Praze tisíce. Na kauzu upozornil web SeznamZprávy.cz.

Ministerstvo kultury řeší správní řízení o hotelu InterContinental, který patří mezi nejvýznamnější brutalistické stavby Česku, už několik měsíců. Hotelový komplex by se tak dostal na úroveň pražských obchodních domů Kotva a Máj, které jsou rovněž památkově chráněné. Problém je však s tím, že nově by pod památkovou ochranu mohly spadat i zanedbané betonové garáže.

Špatná zpráva pro majitele?

Ministerstvo kultury chtělo InterContinental mezi památkově chráněné budovy zařadit již před čtyřmi lety, odborníci se na tom však neshodli. Letos v únoru resort správní řízení znovu spustil. Ministerstvo navíc uvedlo, že kromě hlavní budovy budou za kulturní památku označeny i podzemní zanedbané betonové garáže pod Formanovým náměstím, které tam zprvu zahrnuty nebyly. Resort kultury totiž uvádí, že k hotelu garáže patří. S tím souhlasí i Národní památkový ústav, jak zjistil web Seznam Zprávy.

"Pokud nelze na základě zjištění Stavebního úřadu Městské části Praha 1 jinak než vnímat garáže jako součást hlavní hotelové budovy, Národní památkový ústav v souladu s tímto zjištěním a svým předešlým vyjádřením podporuje návrh na prohlášení areálu hotelu InterContinental i za těchto nových okolností, tedy včetně garáží (za kulturní památku)," napsala webu ředitelka Naděžda Goryczková z ústavu.

Památkáři přitom ještě v červenci tvrdili, že mělo jít jen o památkovou ochranu hotelu, garáže prý "svým vyvýšením prostor náměstí deformují a tím brání jeho budoucímu rozvoji, který by měl vést ke komplexnějšímu a vhodnějšímu řešení v limitech Pražské památkové rezervace". Část památkářů se obává, že zařazení garáží pod památkovou ochranu může zkomplikovat revitalizaci celého prostoru. Například pražský magistrát navíc zařazení mezi památky nedoporučil ani u samotného hotelu.

Tři stávající majitelé z plánů památkářů rozhodně nadšení nejsou, podle nich je dostatečné, že nemovitost včetně garáží je již nyní součástí Pražské památkové rezervace. Čeští miliardáři z firmy R2G, zakladatelé antivirové firmy Avast Pavel Baudiš a Eduard Kučera a gumárenský magnát Oldřich Šlemr, koupili hotel minulý rok za téměř šest miliard korun. Nemovitost hodlali za další miliardy přebudovat na nejluxusnější hotel v Česku. Na blízkém náměstí Miloše Formana pak chtěli nechat vystavět novou prosklenou budovu. Památková ochrana jim tyto plány však může překazit.

Začalo to nemravným dopisováním, skončilo stalkingem. Známého dýdžeje pronásleduje posedlá fanynka. Vyhrožuje i jeho partnerce

Související články

Další články

Nejnovější kauzy