Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Jolanda Ivana Gottová Peče celá země Mandrage

Nejnovější kauzy

Hororový zážitek s popálením může Týnuš ZNIČIT ŽIVOT, varuje psychiatr

Týnuš Třešničková
Zdroj: Instagram
+ Dalších 45 fotografií
V nemocnici lékaři bojují o její život, možná ten nejtěžší zápas ji ale čeká do budoucna. Popálená youtuberka Týnuš Třešničková (22), která má zasaženo třicet procent těla včetně obličeje, jenž ji živí, bude muset hodně bojovat s vlastní psychikou, aby událost, která se jí stala, nějak zpracovala. A může to dopadnout všelijak. Skvěle, ale i tragicky.

„Zasažených třicet procent těla je vážný stav. Pokud ale nejsou popáleniny na více než padesáti procentech těla, jistá naděje na přežití je. A co se týče psychiky, tam velkou roli hraje první reakce na šok. To má svoji diagnózu, jde o akutní stresovou reakci. Až prvotní šok odezní a vzpamatuje se z něj, bude se k tomu zážitku znovu a znovu vracet. Pak nastává další fáze, kterou je pozdní reakce po šoku, která bývá často i tělesná. Je veliké spektrum možností, co to s člověkem udělá. Nelze vyloučit, že se objeví depresivní a úzkostné stavy, ba dokonce i stavy paniky,“ řekl eXtra.cz psychiatr MUDr. Jan Cimický.

Může jí to zničit život

„Přinejmenším v počátku to bude vyžadovat práci s psychology, kteří budou dívku zvykat na novou situaci, a nevylučuji, že to bude chtít i psychiatrickou péči a medikaci. Je to vlastně velká životní změna, totální vykolejení. Člověka to může položit, dokáže to zničit život. V Česku s pacienty pracují psychologové už v popáleninových centrech. Ta naše jsou mimochodem světoznámá a uznávaná, už od dob profesora Buriana, který je založil. Až bude v péči českých lékařů, asi to bude lepší,“ dodal Cimický.

Oslovili jsme i psychoterapeutku, která často pracuje s obětmi hrůzných zážitků.

„Obecně se dá říci, že jakoukoli oběť traumatu událost zasáhne ve více oblastech života. U mladé dívky, kterou živí vzhled, je to nesmírně náročné. Ale ten řeší všechny ženy, ostatně i muži. Pacientka bude muset řešit vztah k sobě sama a sebepojetí,“ vysvětluje jedna z pražských psycholožek.

Ztratí důvěru ve svět

„Může se to projevit ve všech aspektech běžného fungování. Například i na spánku. Může se to bohužel projevit i v partnerských vztazích, ve vztazích s lidmi, v práci, v koníčcích. Trauma člověku především vezme aspoň jakousi základní důvěru v to, že se na světě dá být. Nemůžeme žít s tím, že se nám dějí šílené věci. Proto očekáváme, že zrovna nám se ošklivé věci vyhnou. U lidí, kterým se přece jen nějaké špatné věci stanou, proto vznikají na dlouho pocity ohrožení. Někdo je může ale vnímat už trvale. Když nás zasáhne trauma, tedy událost s hrozivým charakterem, otřese naším světem a jeho vnímáním tak, jak jsme ho doposud znali,“ pokračuje odbornice přes lidskou duši.

Co Týnuš podle ní pravděpodobně čeká?

Pocit ohrožení

„Obvykle přicházejí úzkostné stavy, nespavost, onen zmiňovaný pocit ohrožení, který se rozšiřuje, věčné napětí. Člověk většinou hledá základní způsoby, jak se s tím vyrovnat a pokud nefungují, tak vyhledává pomoc jinde. Ta může být potřeba na velmi dlouhou dobu,“ vysvětluje.

Je otázka, zda se youtuberka bude vůbec kdy moci živit opět krásou, propagací kosmetiky. Zatím to vypadá, že spíš ne a že kvůli tomu vysoudí i solidní peníze. Ale kupodivu to může mít nakonec i dobrý konec.

Změna k lepšímu?

„Bude pro ni důležité hledat další životní cestu. Každá krize a trauma mohou být odrazovým můstkem i pro dobré změny v životě. Člověk se kvůli tomu může dostat k něčemu, na čem bude dál růst,“ naznačuje opatrně psycholožka fakt, že lidé s radikálními zážitky, které se na nich nějak zdravotně podepsaly, často zpětně děkovali osudu za to, co se jim stalo. Události je mnohokrát navedly tam, kde se poprvé v životě cítili šťastni.

„To ale samozřejmě v době, kdy trauma bezprostředně prožívá, dívka určitě takto nevnímá a má především problémy se s tím vyrovnat. Pokud by se pacientka cítila špatně, určitě by bylo dobré, aby vyhledala psychoterapeutickou pomoc. Sice není pro každého, ale pokud se potíže neřeší, může mít velké následky,“ varuje žena s titulem PhDr.

Zvládne to?

A nakonec přidala něco pro ty, kteří si snad myslí, že Týnuška další život nezvládne.

„Každý jsme úplně jiným způsobem zranitelní a máme jinačí odolnost vůči stresu. Nikdy dopředu se nedá počítat s tím, jak se kdo s podobným zážitkem vyrovná. Často nás svou odolností překvapí ti, u kterých bychom čekali, že se sesypou,“ dodala.

DÁLE ČTĚTE:

TÝNUŠ JE V OHROŽENÍ ŽIVOTA, VARUJÍ DOKTOŘI. A SPRAVÍ JÍ NĚKDY TVÁŘIČKU?

NA VINÍCÍCH VYSOUDÍ MILIONY, ŘÍKAJÍ PRÁVNÍCI

V RESTAURACI PLATÍ PŘÍSNÝ ZÁKAZ MLUVIT

VÍME, PROČ PLATÍ PŘÍSNÝ ZÁKAZ PŘEVOZU TÝNUŠ DO ČESKA

Den D je tu: Týnuš se dozví, co ji teď čeká a kdo za tragédii může

MLUVILI JSME S PŘÍTELEM TÝNUŠ TŘEŠNIČKOVÉ: EXKLUZIVNÍ INFORMACE Z ISTANBULU

TAKHLE VIDĚLA VÝBUCH PŘÍMO TŘEŠNIČKOVÁ. CO TO DO OHNĚ NALILI?

PRVNÍ VYJÁDŘENÍ MAJITELE RESTAURACE. CO VZKAZUJE POPÁLENÉ ČEŠCE?

VIDEO UKAZUJE TÝNUŠ TŘEŠNIČKOVOU V ŠOKU, JAK ČEKÁ NA POMOC.

JAK DOPADL PŘÍTEL TÝNUŠ TŘEŠNIČKOVÉ? JE POPÁLEN NA 15 PROCENTECH TĚ­LA.

MRAZIVÁ ZPRÁVA Z NEMOCNICE. TÝNUŠ TŘEŠNIČKOVÁ JE NA TOM ŠPATNĚ. MÁ POPÁLENOU TŘETINU TĚLA.

Mohlo by vás zajímat

Další články