Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Hororové místo z nové série Stranger Things rozohnilo Židy: Peticí ženou Netflix k odpovědnosti

4. řada seriálu Stranger Things.
Zdroj: Se souhlasem Netflixu
+ Dalších 5 fotografií
Skryté tajemství

Skryté peklo a zlověstná nacistická věznice použitá k natáčení Stranger Things. Po přečtení tohoto článku budete mít ze seriálu Stranger Things ještě větší respekt. Nejenže čtvrtá série zbourala seriálové žebříčky popularity, ale také se natáčela v hororovém prostředí. Máme pro vás děsivé informace o jedné z reálných lokací, kde se nejnovější série natáčela. Toto místo ukrývá vskutku mrazivý a temný příběh, jak uvádí web The Sun.

Jde o místo, které se v seriálu vyskytuje, když mučí Jima Hoppera v pekelném ruském gulagu. Některé z těchto scén byly natočeny ve věznici Lukiškės v litevském Vilniusu, kterou nacisté používali k zadržování obětí gestapa v cele smrti a po desetiletí vystavovali vězně strašlivým popravám. Od uzavření věznice v roce 2019 se vilniuská turistická rada pokusila změnit její pověst, a díky předešlému úspěchu seriálu Stranger Things chtěli přeměnit jednu z bývalých cel na Airbnb. To rozpoutalo povyk u židovských skupin a skupin, co prosazují duševní zdraví. Prý jde podle nich o "znesvěcení živých vzpomínek těch, kteří přežili holocaust", jak uvádí The Sun.

Výkřiky, mučení a horor

Lukiškės byl využíván jako zadržovací zařízení pro židovské a polské vězně, než byli posláni na krutou popravu. Věznici tvořil komplex cel o 421 vězních. Součástí budovy byl i kancelářský prostor, kuchyně, pekárna a ledový sklep. Byli tu drženi zločinci nejvyššího kalibru i političtí disidenti. Čímž začal trend barbarského mučení a zneužívání. Obyvatelé městečka si často stěžovali, že slýchali výkřiky vězňů, kteří byli fyzicky i duševně vyčerpaní. K nejhoršímu zvěrstvu však došlo, když nacisté obsadili Litvu a gestapo začalo v zařízení držet tisíce Židů a Poláků, píše se na stránkách cs.advisor.travel.

Většina vězňů poslaných do věznice neměla prakticky žádnou šanci na propuštění. Některé to dohnalo k šílenství nebo dokonce i k sebevraždě. Cely měly rozměry pouhé čtyři čtvereční stopy a v každé z nich se tísnili až čtyři vězni. Ti, co byli považováni za nejhorší, byli každý den na 23 hodin zavřeni v temné cele. Jejich největší odměnou bylo, když je pustili do šedé místnosti, aby se koukali na bílý strop. Přísná pravidla věznice také povolovala pouze jednu teplou sprchu týdně a vězeňskou polévku se slanou vodou a kousky brambor, uvádí zmíněný The Sun.

Rozsudky smrti

Vězně s rozsudkem smrti nečekal hezký osud ani příjemná smrt. Většinou byli zastřeleni hned vedle svých cel a jejich přátelé je slyšeli umírat v hrozných bolestech. Do 70. let 20 st. byli dokonce věšeni na dvoře. Útěk z vězení nebyl možný, protože se to v celé historii nikomu nepodařilo. Bylo to hlavně kvůli elektrickému oplocení a zlým hlídacím psům.

Přetvoření na umělecký prostor

Chladnému a krutému táboru je konec. Díky nové značce je věznice Lukiškės přeměněna na moderní umělecký prostor, který využívají kreativci. Nyní je komplex otevřen široké veřejnosti, která se může zúčastnit prohlídky, vyprávějící o zlu minulosti.

Petice

Židovské a romské skupiny sepsaly petici proti Netflixu, kterou k dnešnímu dni podepsalo již 57 000 lidí. Píše se v ní: "My, Židé a Romové, vás vyzýváme, abyste podepsali tuto petici a povolali Stranger Things a Netflix k odpovědnosti za jejich vymazání holocaustu," rozčilují se skupiny. Petice také požaduje, aby byly prostory uzavřeny a peníze získané z poslední série seriálu měly jít židovské a romské komunitě.

Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy