Trendy tagy Čauky lidi SuperStar 2021 StarDance 2021 Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Horor v Liberci! Spadla lanovka vezoucí lidi na Ještěd. Zemřel strojvedoucí

Pád lanovky v Liberci: Na místě jsou zranění
Zdroj: Správa železnic
+ Další 2 fotografie
nehoda

Nehoda postihla dnes odpoledne lanovku jedoucí z Liberce směrem na vrch Ještěd. V kabině, která jela dolů, byl v tu dobu jen strojvedoucí, který při jejím pádu zemřel.

V Liberci spadla dnes odpoledne kabina lanovky na Ještěd. V kabině, která jela dolů, byl v tu dobu jen strojvedoucí, který při jejím pádu utrpěl zranění neslučitelná se životem, řekl ČTK mluvčí zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Michael Georgiev. Zhruba 14 lidí cestujících a strojvedoucího z druhé kabiny, která nespadla, záchranáři evakuovali. Zraněni zřejmě nejsou.

Podle informací policie byl pád lanovky nahlášen dnes kolem 13:30. První kabina spadla u prvního pilíře lanovky a je zcela zdemolovaná. Hasiči podle mluvčího Davida Kořínka evakuovali osádku druhé kabiny z výšky zhruba 15 metrů. Pád lanovky vyšetřuje policie pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti, řekl ČTK krajský policejní mluvčí Vojtěch Robovský.

Na možnost pádu lanovky se složky integrovaného záchranného systému pravidelně připravují, cvičení se konají každoročně. Ve více než 80leté historii lanovky ale nebyl takový zásah nutný. Co se stalo, zatím není jasné, od pondělí měla být lanovka mimo provoz kvůli pravidelné revizi před zimní sezonou. "Těchto 14 osob bylo ošetřeno a vyšetřeno na základně horské služby. Jednalo se především o psychické obtíže, protože samozřejmě viděli pád té lanovky," doplnil Georgiev. Na místě s nimi pracovali záchranáři i psycholog. "Potom jsme ošetřili i jednoho zaměstnance Českých drah, který měl psychické obtíže," dodal mluvčí záchranářů. Stav jednoho z členů pozemního personálu lanovky si podle něj vyžádal převoz do nemocnice k dalšímu vyšetření a ošetření.

Kabinová lanovka na Ještěd je oblíbenou turistickou atrakcí. Je v majetku Českých drah. Loni vyvezla na vrchol 211 000 lidí. Před dvěma lety prošlo rekonstrukcí elektrické zařízení, oprava byla spojena s výměnou pohonu a zabezpečovacího zařízení. Loni byla lanovka kvůli koronavirovým opatřením více než 100 dnů mimo provoz, důvodem přerušení provozu byly i technické problémy. Kvůli technickým problémům stála lanovka i letos v září.Související články

Další články