Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Horor na jihu Moravy! V okolí Hodonína řádilo tornádo, na místě je přes sto zraněných, jsou i mrtví

Horor na jihu Moravy!  V okolí Hodonína řádilo tornádo, na místě je přes sto zraněných, jsou i mrtví
Zdroj: Se svolením Tomáše Malého
+ Další 3 fotografie
Počasí

Česko v posledních dnech drtí bouřky, ke kterým se nyní přidalo i tornádo na Hodonínsku. Na Břeclavsku v podvečer padaly kroupy o velikosti tenisových míčků, domy mají zničené střechy a rozbitá okna. Poničený je i zámek ve Valticích. Zraněno je přes 150 osob, podle mluvčí zachránářů jsou i mrtví. 

Záchranáři na jihu Moravy vyhlásili mimořádnou událost třetího stupně, jde o Břeclavsko a Hodonínsko. Bližší informace zatím mluvčí záchranářů Hedvika Kropáčková nemá k dispozici. Vyhlášení mimořádné události třetího stupně znamená, že jde o hromadné postižení více lidí. Regionem se přehnala mimořádně silná bouře.

„Můžeme potvrdit, že jsou oběti na životech. Přesná čísla nevíme,“ řekla Právu mluvčí jihomoravských záchranářů Kropáčková.

"Jsou tam nehody autobusu, stržené střechy, pravděpodobně zavalení lidé v objektech. Vše, co má ruce, kola, všechno vysíláme do těchto regionů," uvedla Kropáčková. Bližší místa mluvčí nespecifikovala, uvedla, že jde o více událostí. Bouře mimořádně silně udeřila například v Moravské Nové Vsi nebo v Hruškách.

V Lužicích na Hodonínsku dokonce řádilo tornádo, které totálně poničilo celou obec. Všechny jednotky integrovaného záchranného systému včetně záchranných útvarů a USAR týmů, které vyhledávají lidi pod sutinami, se tak přesunují do postižené oblasti.

Zvažuje se povolání armády

"Všechno, co má ruce a nohy, tam jede. Už také probíhá debata o nasazení armády," uvedl ministr. "Armádu musí povolat hejtman, to je na něm," dodal. S jihomoravským hejtmanem Jiřím Grolichem (KDU-ČSL) už Hamáček jednal.

"Situace na Hodonínsku je vážná, vysíláme na místo čtyři vyprošťovací odřady USAR týmu," uvedl na svém Twitteru Hasičský záchranný sbor ČR.

Nemocnice v Hodoníně má kvůli bouřkám desítky zraněných. Vozí je záchranáři i sami lidé. Město svolalo krizový štáb. Sportovní hale uletěla střecha. Vážná situace je také na Břeclavsku. Záchranáři tam vyhlásili mimořádnou událost třetího stupně, jde o hromadné postižení více lidí.

Postižené je i Ústecko

V Ústeckém kraji pak zasahuje nejméně deset hasičských jednotek na Lounsku a Chomutovsku kvůli silné bouři, která s sebou přinesla kroupy a silný vítr. Část stodoly se na Lounsku zřítila na traktor, popadaly stromy a odlétly střechy. ČTK to dnes v 19:45 řekli operační důstojník krajských hasičů a mluvčí krajských hasičů Petr Pelikus. Mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda uvedl, že stromy spadly i na železnici.

"Po 18:00 v okolí Kryr (na Lounsku) a obce Blatno (na Chomutovsku) se prohnala silná bouřka a padaly kroupy. Poničila domy, stromy," popsal Pelikus. Bouře částečně zasáhla také Děčínsko. Operační důstojník hasičů dodal, že hasiči vyjíždějí nejčastěji ke střechám, které vzal vítr.

Na železniční trati Blatno - Petrohrad byly popadané stromy, které se již podařilo odstranit. Aktuálně blokuje více spadlých stromů trať Blatno ve směru na Plzeň. Gavenda ČTK řekl, že trasa bude zprovozněna ještě dnes, práce však potrvají několik hodin.

Smutný pohled na Martina Kociána. Tohle s ním udělalo dvacet let na drogách

Související články

Další články

Nejnovější kauzy