Trendy tagy Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020 finále MasterChef 2020

Nejnovější kauzy

Hormonální antikoncepce: Ano, nebo ne? 5 pravdivých informací o vašich pilulkách!

Antikoncepční pilulky vyvolávají už od šedesátých let minulého století, kdy byly vynalezeny v USA, žhavé diskuze. Tak jak to s nimi je? V čem pomáhají a v čem naopak škodí?

1. Pomáhají předcházet rakovině

Jak které. Na rakovinu prsu pilulky nemají vliv. Co se týče rakoviny vaječníků – prášky snižují riziko o 80 % u žen, které je berou víc než deset let. Naopak pilulky nedělají dobře děložnímu čípku.

2. Způsobují nechuť k sexu

Některým ženám se opravdu během užívání hormonální antikoncepce nechce do sexuálních hrátek. Některé pilulky na tento efekt upozorňují v příbalovém letáčku. Bolestivý sex, pokles touhy a tlumený orgasmus – to vše patří mezi nežádoucí účinky prášků.

3. Mění vaši vůni

A také vnímání vůní opačného pohlaví. Některé páry se hodně diví, když žena po pár letech vysadí pilulky a partneři si navzájem přestanou vonět. Holt chemie, no.

4. Nemají vliv na vaši váhu

Tady jak se to vezme. Mohou zvýšit váš apetit a vlivem požírání všeho možného zřejmě přiberete. Ale podle asi sedmdesáti nových studií amerických vědců samotná moderní hormonální antikoncepce nemůže za vaše špeky. Některé ženy mají tendenci kvůli ATK zadržovat vodu a otékat. Pokud jste tedy zpozorovaly nárůst hmotnosti, jedná se pravděpodobně o vodu, nikoli o tuk.

5. Zlepšují náladu

Pilulky stabilizují hladinu hormonů během cyklu, čímž pomáhají redukovat výkyvy nálad. 87 % procent žen, které prášky vysadí, trpí depresivními stavy. Tyto stavy jsou naštěstí dočasné. Po několika měsících, kdy se tělo očistí od antikoncepce, se psychický stav zlepší.

Související články

Další články