Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Horká debata o stejnopohlavním manželství a dětech: Češi mají celkem jasno

Zdroj: pixabay
práva lgbt

Výsledky předvolebního průzkumu mezi 1120 kandidáty a kandidátkami do Poslanecké sněmovny představila iniciativa Jsme fér. Na anketní otázku o uzákonění manželství pro gaye a lesbické páry – včetně možnosti osvojit si děti – zatím odpovědělo 230 politiků a političek z 8 volebních subjektů kandidujících do Sněmovny. Jednotné manželství pro gaye a lesbické páry má podle iniciativy podporu u většiny voliček a voličů.

Iniciativa Jsme fér provedla průzkum mezi 1120 kandidáty a kandidátkami do Poslanecké sněmovny. Na otázku ohledně uzákonění manželství pro gaye a lesbické páry – včetně možnosti osvojit si děti – odpovědělo do současnosti 230 politiků a političek z 8 volebních subjektů kandidujících do Sněmovny.

Podle iniciativy podporuje jednotné manželství pro gaye a lesbické páry také většina voliček a voličů. Průzkumy několika renomovaných agentur ukazují dlouhodobý trend podpory napříč společností. Podle průzkumu MEDIAN MML TGI o mediálním chování, životních postojích a názorech mezi 7417 respondenty starších 12 let konaném v době od ledna do června 2021, je myšlence manželství pro všechny nakloněno 62 % populace.

Předvolebního průzkumu Jsme fér se účastní politici a političky napříč spektrem. „Cílem samozřejmě není říkat lidem, kterou politickou stranu mají volit. Ale podporovat voliče a voličky, kteří mají o toto téma zájem, aby ve vybrané straně kroužkovali ty kandidátky a kandidáty, kteří konečně zákon o manželství pro gaye a lesbické páry schválí,“ vysvětluje Lucia Zachariášová, právnička iniciativy Jsme fér.

Všem dotazovaným položila iniciativa stejnou anketní otázku: „Pokud budete zvolen/a do Poslanecké sněmovny, budete pro to, aby i gayové a lesby mohli vstupovat do manželství se všemi právy a povinnostmi manželů, včetně práva společně osvojit děti, či osvojit dítě druhého manžela/manželky?“ Odpovědělo na ni už 230 oslovených a iniciativa jich zatím 180 vyhodnotila jako férové kandidáty nebo kandidátky, které má smysl v parlamentních volbách podpořit. Průzkum zatím není uzavřen a bude průběžně doplňován o nové odpovědi až do volebního víkendu 8.–9. října.

Většina veřejnosti je podle průzkumů pro

Stabilní většinovou podporu české společnosti potvrzují podle iniciativy Jsme fér také výsledky agenturních průzkumů, jako je Median MML TGI o mediálním chování, životních postojích a názorech mezi 7417 respondenty starších 12 let (62 % populace pro manželství pro všechny), NMS Market Research (65 % populace je pro) nebo Ipsos (66 % lidí podporuje pěstounskou péči v rodinách gayů a lesbických párů).

Za zmínku stojí i zjištění z březnových dotazování agentury MEDIAN pro iniciativu Jsme fér, v nichž lidé opakovaně uváděli, že kdyby jejich preferovaná strana podpořila zákon o manželství pro všechny, neměli by problém ji i nadále volit. „Výzkumy z poslední doby ukazují, že manželství pro všechny stabilně podporují přibližně dvě třetiny české společnosti. Nic na tom nemění ani období, kdy se problematika řeší v Poslanecké sněmovně a na téma je tedy upřena větší pozornost,“ potvrzuje společenský trend podpory manželství pro gaye a lesbické páry Martina Veverková, projektová manažerka výzkumné agentury MEDIAN.

Zákony umožňující stejnopohlavní manželství nebo adopce dětí homosexuály zatím ve Sněmovně opakovaně narazily. V současném volebním období se sňatky homosexuálů nedostaly ani ke schvalování na plénu Sněmovny a do voleb se tak už nestihnou projednat.

Související články

Další články