Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Hořel před zraky diváků: Následky nehody si nesl Niki Lauda do smrti

Zdroj: Profimedia.cz
LIFESTYLE
Před 72 lety přišel na svět Niki Lauda (†70), legenda motoristického sportu a trojnásobný mistr světa formule 1. Lauda se stal celospolečensky známým po děsivé nehodě z 1. srpna 1976, kdy při deštivém závodě na německé trati Nürburgring téměř přišel o život v ohnivém pekle. Jeho příběh inspiroval filmaře.

Rakušan Niki Lauda patří mezi nejikoničtější závodníky formule 1, vyhrál řadu Velkých cen a celkem třikrát ukořistil titul mistra světa. V druhé polovině sedmdesátých let proslul svým soupeřením s Britem Jamesem Huntem. Rivalita vyvrcholila 1. srpna 1976 při deštivém závodě na německém okruhu Nürburgring, Lauda se snažil obhájit mistrovský titul a ukázat tak, že je zdaleka nejlepší. Hunt mu to ale svými jezdeckými kvalitami dost komplikoval.

Niki Lauda se zuřivě hnal za svým soupeřem, chtěl vyhrát a mohlo se to i podařit, kdyby však ve více než 250 kilometrech za hodinu nenarazil do plotu, který ho vymrštil zpět na dráhu. Vozidlu explodovala palivová nádrž a nastal děsivý požár. Chvíli poté do automobilu navíc narazil další vůz. Lauda zůstal ve formuli, jejíž lokální teplota byla až astronomicky vysoká, uvězněn a podařilo se ho vytáhnout až po delší době. Stal se ale zázrak a závodník přežil, velmi se to ale podepsalo na jeho vzhledu.

I přes obtížné zdravotní komplikace v sobě Lauda našel vnitřní sílu a o 42 dní později opět do svého závodního stroje usedl a dále usiloval o titul mistra světa. Svému soupeři, Jamesi Huntovi, nechtěl dát nic zadarmo. Ten rok sice Niki Lauda mistrovský titul nezískal, těsně ho porazil právě James Hunt, ale zapsal se tak už navždy do dějin motoristického sportu jako někdo, kdo dokázal nemožné.

Soupeření Nikiho Laudy a Jamese Hunta inspirovala britského scenáristu Petera Morgana a amerického režiséra Rona Howarda k tvorbě veleúspěšného filmu Rivalové, který je v současnosti k dispozici i na streamovací platformě Netflix. Nikiho Laudu ztvárnil herec Daniel Brühl a Jamese Hunta divácky oblíbený Chris Hemsworth.

Související články

Další články