Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Hon na kadeřnice: Negativní test, Novákovou do notýsku, jinak až statisícové pokuty

Hon na kadeřnice: Negativní test, Novákovou do notýsku,  jinak až statisícové pokuty
Zdroj: Profimedia

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger seznámil na pátečním brífinku veřejnost s tím, jak budou fungovat kontroly ve službách. Například kadeřníci a další poskytovatelé služeb budou muset pro hygieniky zachovávat pouze jméno a telefonní číslo zákazníka.

Kadeřníci a provozovatelé dalších služeb mají pro hygieniky evidovat jen jméno a telefon zákazníka. Podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) bude stačit jejich běžný diář, kam si zákazníky zapisují. Nemusí evidovat výsledek testu; při poskytnutí služby se má za to, že byl předložen negativní test. Odmítl tak kritiku Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), který podle něj posuzoval neúplný návrh. Úřad kritizoval, že osobní údaje nelze zpracovávat bez právního základu.

"Představte si kadeřnici, která má normální diář, v něm má napsanou paní Novákovou. Možná když tam připíše ještě křestní jméno, nic se nestane. Určitě paní Nováková zavolala, takže tam bude mít telefonní číslo. Pokud by tam bylo víc kadeřníků, napíše si tam, kdo ji česal," popsal ministr. Podle něj tam nejsou žádná osobní data, ale informace, které si provozovna stejně zaznamenává.

"Víme, že když tam stříhání proběhlo, pak se buď udělal test, nebo byl předložený certifikát. To nám stačí," dodal. Hlavní hygienička Pavla Svrčinová uvedla, že tato data nebudou hygienici hledat při běžných kontrolách, ale jenom při případném trasování kontaktů nakaženého. Zodpovědnost za to, že někdo předložil test, má podle ní provozovatel.

"Pro služby byly nachystány a uvedeny některé podmínky, které musí služby splňovat, tedy jeden na jednoho, což znamená například jedna masérka, jedna zákaznice. Když má ale někdo v kadeřnictví 10 křesel, neznamená to, že tam bude jen jedna zákaznice a jedna kadeřnice. Křesla budou minimálně dva metry od sebe a jsou tam i další podmínky, například plocha na jednoho občana. Kadeřnice musí pracovat v respirátorech, pokud to bude třeba, zákaznice si ho může sundat, pokud to ale situace dovolí, pak obě musí mít respirátor," řekla Svrčinová.

Dezinfekce prostor

Dbát se bude muset také na dezinfikování a uklízení prostor. Kontrola výsledků testování nebo potvrzení o očkování se zaměří pouze na zrovna obsluhované zákazníky. Soustředí se i na diáře se zákazníky, detailnější informace ale provozovatelé předloží, jen pokud bude v daném zařízení podezření na šíření koronaviru. Hygiena bude v rámci kontrol spolupracovat s Českou obchodní inspekcí (ČOI) a s živnostenským úřadem. Pokuty pro provzovatele, u nichž kontrola odhalí zákazníky bez potvrzení o testu, dosahují i stovek tisíc korun.

Arenberger řekl, že má stanovisko právního oddělení ministerstva. "Úřad se vyjadřoval k původnímu neúplnému návrhu, nikoli k mimořádnému opatření, které se objevilo teprve včera večer," sdělil. Nebudou podle něj rozhodně evidována rodná čísla, jak se úřad obával.

Mimořádné opatření se týká služeb péče o tělo, jako jsou holičství, kadeřnictví, pedikúra, manikúra, nebo masérských a podobných regeneračních a rekondičních služeb. ÚOOÚ poukázal na to, že pandemický zákon nezmocňuje ministerstvo zdravotnictví k tomu, aby mohlo provozovatelům uložit povinnost vést evidenci zákazníků.

Při návštěvě těchto služeb musí zákazníci předložit doklad o negativním PCR nebo antigenním testu na covid. Vláda původně rozhodla, že test musí být z certifikovaného odběrového místa, ministr zdravotnictví však následně uvedl, že se klienti budou moci prokázat i testy ze zaměstnání nebo školy.

Veronica Biasiol o Survivoru: Těžké to je pro obě strany, po Báře se mi stýská už teď, přiznala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy