Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Chcete Oscara? Ve filmu musí hrát homosexuál, žena a černoch, rozhodli v Hollywoodu

Chcete Oscara? Ve filmu musí hrát homosexuál, žena a černoch, rozhodli v Hollywoodu
Zdroj: profimedia.cz
Nesmyslná pravidla?
Americká filmová akademie zavede od roku 2024 nová pravidla pro udílení cen Oscar za nejlepší film. Snímky budou muset splňovat určitá kritéria. Budou muset obsahovat dostatek etnických a sexuálních menšin.

Podporu etnickým a sexuálním menšinám vyjadřuje i oscarová akademie, která má v plánu od roku 2024 zavést nová pravidla pro Oscara za nejlepší film. Snímek bude muset splnit minimálně dva ze čtyř standardů, jestliže se bude chtít ucházet o Oscara za nejlepší film.

Plátno a námět

První ze standardů se bude soustřeďovat na zastoupení na plátně a náměty. Nominovaný film bude muset splnit jedno z těchto tří kritérií:

1. Film musí mít nejméně jednoho herce v hlavní nebo významné vedlejší roli, který pochází z menšin. Do nich se počítají Asiaté, Hispánci, Afroameričané, původní Američané (tedy indiáni), osoby ze Středního východu, severní Afriky, Havajci nebo osoby z pacifických ostrovů.

2. Celý herecký soubor by měl být nejméně z 30 % v menších rolích tvořen ženami, lidmi z etnických menšin, LGBTQ+ komunitou nebo lidmi s kognitivním či fyzickým postižením nebo špatně slyšícími a úplně neslyšícími.

3. Poslední kritérium se týká příběhu. Ten se musí točit kolem žen, etnických menšin, LGBTQ+ komunity nebo lidí s kognitivním či fyzickým postižením nebo špatně slyšících a neslyšících.

Filmový štáb a vedení

Další standard se bude týkat celého štábu, ale i vedení. Podle nových pravidel musí nejméně dva vedoucí pracovníci v tvůrčí funkci, což je třeba režisér, castingový režisér, hlavní kameraman, střihač nebo producent, být ženy či pocházet z etnické menšiny, LGBTQ+ komunity nebo musí jít o lidi s kognitivním či fyzickým postižením nebo špatně slyšící a neslyšící. Plus alespoň jeden z nich musí být buď Asiat, Hispánec, Afroameričan, původní Američan (indián), osoba ze Středního východu, severní Afriky, Havajec, nebo osoba z pacifických ostrovů. Navíc se celý štáb musí skládat z 30 % z příslušníků znevýhodněných menšin.

Třetí standard požaduje, aby studio platilo stážisty, již pochází z následujících skupin - ženy, etnické menšiny, LGBTQ+ komunita, lidé s kognitivním či fyzickým postižením nebo špatně slyšící a neslyšící. Mimo to budou také velká studia mít povinnost zavést v podstatném rozsahu trvalé stáže a praxe pro členy znevýhodněných menšin ve většině oborů – produkce, postprodukce, hudba, vizuální efekty, marketing, distribuce, PR.

Posledním standardem je pak fakt, že by filmová společnost měla zaměstnávat několik manažerů z menšin v marketingovém a PR týmu.

Co si o rozhodnutí oscarové akademie myslíte vy? Nepřijde vám to už jako příliš? Dejte nám vědět do komentářů.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy