Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Jana Vopěnková koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Holky z porcelánu: Cenzoři nesouhlasili s názvem filmu. „Holky“ byly nepřípustné

Zdroj: Filmové studio Barrandov
+ Další 2 fotografie
Zajímavosti
Bylo jí čerstvě jednadvacet, když Dagmar Havlovou (67) objevil režisér Juraj Herz (†83) a udělal z ní herečku. Zahrála si roli ztřeštěné Dany v komedii Holky z porcelánu. Tehdy ještě nenosila jméno pozdějšího prezidenta Václava Havla a celou kariéru měla před sebou. Přečtěte si zajímavosti o filmu, které jste netušili.

1. Šlo o vůbec první roli Dagmar Havlové. Za ztvárnění Dany dostala cenu Zlaté slunce za nejlepší ženský herecký výkon.

2. Původně měl snímek nést jméno Inventura u světlušek, cenzorům totiž slovo „holky“ připadalo sprosté. Nakonec ale název Holky z porcelánu prošel.

3. Přesto film jednomu zásahu cenzorů neušel. Musela se vystřihnout scéna, ve které žena čekající nemanželské dítě pronese větu: „No co, hlavně že je zdravé.“ Cenzoři se rozčilovali, že režisér Herz „udělal z dělnické mládeže kurvy“.

4. Juraj Herz snímek natočil, aby dostál podmínce pro zrušení jeho zákazu, v níž stálo, že může pracovat jako režisér, pokud natočí film z prostředí dělnické třídy.

5. Lenka Kořínková v rozhovorech tvrdila, že tato role ve filmu jí zkazila kariéru, protože ji zaškatulkovala.

6. Ve scéně, kdy holky chytají talíře, jednu z nich hozený talíř trefí do hlavy. To tvůrci filmu neplánovali.

Související články

Další články