Emma Summerhill (38) s manželem Leightonem (35) z jižního Walesu se na miminko moc těšili. Jenže ve 20. týdnu těhotenství nastaly komplikace a lékaři jim oznámili, že jejich nenarozené dítě má plicní atrézii. Tedy vrozenou srdeční vadu. To znamenalo, že se mu správně nevytvořila pravá strana srdce. Lékaři matce poradili, aby šla na potrat. Ta to ale rázně odmítla.

Rodiče se rozhodli, že dají Harriet šanci na život. Holčička ale musela hned po porodu podstoupit velmi náročnou operaci, kterou přežila. Byla jí diagnostikována plicní neprůchodnost, do pravé části srdce jí neproudila žádná krev. Další operaci podstoupila v několika týdnech a ještě jich ji několik čeká.

„Věděli jsme, že Harriet bude žít jiný život, který se bude odlišovat od těch ostatních. Byli jsme připraveni udělat vše pro to, abychom jí dali šanci,“ říkají rodiče.

Harriet teď všechny překvapuje. Lékaři nevěřili, že se dožije dvou let, a před nedávnem je oslavila. „Bylo obtížné se s tím smířit. S tím, čím si musí naše dítě projít. Pořád ji můžeme ztratit, ale teď má aspoň šanci,“ řekla její matka.

Rodiče si mohli odvézt svoji dceru domů po 10 týdnech. „Harriet podstoupila svoji druhou operaci srdce, když jí bylo osm měsíců, a měla několik vážných komplikací,“ řekla matka. Vývoj holčičky byl velmi pomalý, ale když se ve třech měsících sama převalila, rodiče na ni byli hrdí.

70 procent pacientů s tím onemocněním přežije třetí operaci. Nikdo ale netuší, jestli se holčička dožije puberty. Její rodiče jsou ale pozitivní a věří, že jejich dcera bude bojovat.

„Do budoucna věříme, že by mohla jít na transplantaci srdce, ale bohužel některé děti jsou na tu operaci příliš nemocné a tuto možnost nedostanou,“ říká smutně její matka.