Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Holčičce (4) s příznaky koronaviru se po ibuprofenu přitížilo: WHO před lékem varuje

Holčičce (4) s příznaky koronaviru se po ibuprofenu přitížilo: WHO před lékem varuje
Zdroj: archiv Maddie C./Profimedia.cz
+ Další fotografie
covid-19
Rodiče malé Amelie Milner (4) z Británie chtěli své dceři ulevit od příznaků koronaviru. Podali jí proto ibuprofen, místo úlevy od horečky a kašle ale přišlo obrovské zhoršení jejího stavu. Světová zdravotnická organizace (WHO) nyní oficiálně doporučuje, aby lidé s příznaky nemoci Covid-19 ibuprofen nebrali.

Příběh malé Amelie Milner sdílel na sociálních sítích její nevlastní otec. Dívenka ještě na koronavirus testována nebyla, měla ale jeho příznaky a rodiče se jí rozhodli od nich ulevit podáním ibuprofenu. Horečky ale neklesaly, kašel neustával a Ameliin stav se naopak ještě zhoršil.

Dívčina matka Maddie popsala, že poté, co Amelii podala ibuprofen, její stav se rapidně zhoršil. „Předtím měla horečku přes 38 stupňů a další příznaky koronaviru. Dali jsme jí ibuprofen a do hodiny začala lapat po dechu, zrychlil se jí tep, oči neudržela otevřené, nemohla zvednout hlavu, celá se třásla a horečky vyšplhaly skoro ke čtyřicítce,“ popsala.

Amelia stále nebyla na koronavirus testována a lékaři rodičům doporučili, aby ji drželi doma do doby, dokud příznaky neodezní. Podle rodičů se jí po vyprchání ibuprofenu z těla ulevilo, stále na tom ale není dobře.

Pozornost WHO

Případ Maddie vzbudil pozornost Světové zdravotnické organizace, která se chce účinky ibuprofenu po podání člověku s příznaky koronaviru více zabývat. „Aktuálně provádíme potřebné výzkumy, dokud nebudeme mít bližší informace, ibuprofenu se vyhněte. Pokud máte příznaky koronaviru, vezměte si raději paracetamol,“ uvedl mluvčí WHO Christian Lindmeier.

Vyjádření lékařů

Negativní účinky ibuprofenu při léčbě příznaků koronaviru byly probírány už ve dnech minulých. Epidemiolog Roman Prymula řekl, že validní studie k tomuto tématu neexistují. Na tento fakt upozorňovali i lékaři z celého světa a upozornila na něj i samotná WHO, která aktuálně doporučuje se tomuto léku vyhýbat do doby, kdy nebudou známy výsledky potřebných výzkumů.

Patricie Pagáčová bez servítků: Manžel byl teď za mámu, dceru chůvě svěřit nechci, přiznala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy