Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Vytáhl čínské psy a cikánský kebab. Klub je teď za vulgárního trenéra Stloukala znovu trestán

Vytáhl čínské psy a cikánský kebab. Klub je teď za vulgárního trenéra Stloukala znovu trestán
Zdroj: profimedia.cz
Hokej
Aféra kolem vulgárního projevu hokejového trenéra Martina Stloukala má dohru. Český hokejový svaz totiž vypověděl Technice Brno smlouvu, na jejímž základě byl Stloukal jako vedoucí trenér Sportovního centra mládeže (SCM). Mládežnický hokejový klub tak pyká za to, že se v létě zastal svého trenéra, i když mezi veřejnost unikla nahrávka koučova vulgárního a rasistického proslovu k malým svěřencům. Svaz tak dává klubu jasné ultimátum - buď vyhodí trenéra, nebo přijde na příspěvcích o statisíce ročně.

„Nechci vidět, že budete žrát nějaký čínský přejetý psy, kebaby u těch cikánů smradlavejch, špinavejch. Nebo pizzu, tak to ani náhodou, hošánci,“ řekl v červnu hokejový trenér Martin Stloukal v dorostenecké kabině. Proslov, který se dostal na internet, ihned vyvolal bouřlivou diskuzi. Řada slavných, jako například legendární Dominik Hašek, Stloukala rázně odsoudila. Hokejový svaz na tom nebyl jinak a nyní přišel s rázným krokem.

Reakce svazu je odvetou

„Výkonný výbor českého hokeje vypověděl smlouvu s klubem Technika Brno, na jejímž základě v něm působil jako vedoucí trenér Sportovního centra mládeže Martin Stloukal. Učinil tak proto, že některé jeho výroky se zjevně rasistickým podtextem, zveřejněné ve sdělovacích prostředcích, se neslučují s principy sportovní výchovy mládeže. Výkonný výbor je, stejně jako vulgarity, již dříve odmítl a odsoudil,“ informoval v úterý redakci iDNES.cz mluvčí hokejového svazu Zdeněk Zikmund.

Reakci svazu tak lze označit za odvetu vůči Technice Brno a Stloukalovým výrokům. Klub totiž trenéra v aféře podpořil a odmítl ho vyhodit, ačkoliv po tom volala většina představitelů českého hokeje. „Stloukalovy výroky náš hokej poškodily a kriticky se k nim vyjádřili rovněž zástupci institucí, z jejichž prostředků je výchova mládeže nejen v Technice Brno spolufinancována, jako jsou Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Jihomoravský kraj, Magistrát města Brna nebo Národní sportovní agentura," vysvětlil pro iDnes Zikmund.

Ročně klub přijde o 360 tisíc

Technika tak přijde o dotace, které v rámci SCM pobírala. Svaz totiž do klubu posílal každý měsíc příspěvek 30 tisíc korun, ze kterého byl placený trenér SCM, v tomto případě právě Stloukal. Ročně by Technika přišla o 360 tisíc korun, což je pro malou organizaci zásadní částka. Klub momentálně situaci řeší s právním oddělením, ale je v pozici, kdy buď vyhodí trenéra, nebo přijde o příspěvek. Podle všeho ale má svaz na výpověď smlouvy právo, jelikož Stloukala jakožto kouče SCM platil.

Brněnský mládežnický klub se tak dostal do patové situace, protože vyhazovem Stloukala by vlastně popřel to, že se ho zastal. „My proti jeho trenérským metodám nemáme žádných výtek. Akorát jsme jako malý klub zatlačeni do kouta, že přijdeme o částku v­ řádech statisíců korun za rok, a musíme řešit, co dál. Jestli jsme schopni ji nahradit z vlastních zdrojů, nebo se budeme muset vzdát trenérských služeb Martina Stloukala,“ stěžuje si předseda klubu Zdeněk Kubica.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy