Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy StarDance 2019 Extra Host (pořad) demonstrace proti Babišovi Události roku 2019

Nejnovější kauzy

Hokejová rodina truchlí: Uplynulo 15 let od tragické nehody kouče Ivana Hlinky

+ Dalších 5 fotografií
galerie
Hokejoví fanoušci i rodinní příslušníci si v těchto dnech připomínají již patnácté výročí od tragického úmrtí jedné z největších osobností českého hokeje, trenéra Ivana Hlinky. Ten do sportovního nebe odešel ve věku 54 let po osudné autonehodě u Karlových Varů.

Smutek nad ztrátou Ivana Hlinky nevyprchal ani patnáct let po tragické havárii. Kouč české hokejové reprezentace byl vychvalován díky fenomenálnímu úspěchu na olympijských hrách v Naganu, kde český národní tým získal zlatou medaili.

Svou kariéru Hlinka začal již jako šestiletý, kdy se stal členem mládežnického týmu Litvínova. Poté vstoupil do československé hokejové ligy a ve dvaceti letech se stal kapitánem litvínovského týmu. V tomtéž roce začal hrát i za národní reprezentaci. S československým týmem získal tři tituly mistrů světa.

Jako trenér působil od roku 1986 a koučem československé reprezentace se stal o pět let později. Za největší úspěch v jeho kariéře se považuje rok 1998, kdy na olympiádě v Naganu pod jeho vedením získal národní tým zlato.

Hlinka měl vřelý vztah ke Karlovým Varům, kam vedla i jeho poslední životní cesta. Měl namířeno na předávání cen Zlatá hokejka do Grandhotelu Pupp. Ještě předtím zamířil na schůzku, ale během cesty se jeho automobil srazil s protijedoucí dodávkou. Hlinka, který utrpěl vážná zranění, zemřel tři hodiny po nehodě.

Ačkoliv se na druhého aktéra nehody, řidiče Františka Veletu, snesla vlna nenávisti ze strany trenérových fanoušků, při soudním řízení vyšlo najevo, že Hlinka jel rychle, byl navíc nepřipoután. Veleta odešel od soudu s dvouletou podmínkou a za volant pak nemohl usednout pět let.

Místo nešťastné události dodnes připomíná pomníček, kde se zastavují lidé, aby zapálili svíčku na počest úspěšného sportovce, který zemřel ve věku 54 let. Vedle manželky Liběny po něm zůstal syn z prvního manželství Ivan Hlinka ml. a vnučky Michaela a Markéta.

Mohlo by vás zajímat

Další články