Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Hokejista naznačoval, že je soupeř opice: Stopka na 13 zápasů, je směšná, píší média

Jalen Smereck
Zdroj: Profimedia
+ Další 2 fotografie
rasismus

Ukrajinským hokejem hýbe v současnosti aféra tamního útočníka Kremenčuku Andreje Deniskina. Ten černošskému protihráči naznačoval, že jí banán. Za to dostal zákaz na 13 zápasů. Pro mnohé je však příliš mírný.

Hráč ukrajinského Kremenčuku Andrej Deniskin si za rasistické gesto během utkání proti Donbasu vysloužil trest zastavení činnosti na 13 zápasů. Deniskin po menším souboji směrem k černému obránci Donbasu Jalenu Smereckovi imitoval rozbalování a jezení banánu. Za toto gesto si vysloužil trest do konce zápasu.

Za gesto se následně na sociálních sítích omluvil "Chtěl bych se Jalenu Smereckovi veřejně omluvit. Respektuji všechny, nehledě na jejich rasu či národnost. Bohužel, emoce v hokeji jsou jiné," uvedl útočník. Dále řekl, že jeho projev byl něčím, „co někdo může považovat za urážku rasy“.

"Trest je směšný"

Ne všem však jeho omluva a následný trest se zdály dostatečné. Část veřejnosti i médií požadovala přísnější sankci. „Pro rasismus není ve světě, natož v hokejové komunitě, místo,“ uvedl například generální manažer soutěže Eugene Kolyčev. Deniskin nyní čeká na verdikt Mezinárodní hokejové federace, která může rozhodnout o dalším trestu.

Trest mezitím cupují sportovní novináři: "Srdce se mi tak trochu sevřelo. Na tohle se ani nedívám jako na trest. To nejde brát vážně,“ uvedl na Twitteru novinář z televizní stanice ESPN Greg Wyshynski. Přidal se i magazín Sports Illustrated, který uvedl, že „UHL dostala příležitost smysluplně ukázat, za čím si jejich liga stojí a proti čemu se staví. Což se přesně podařilo. A jde o strašlivé zklamání.

"Je to naprostá ostuda. Jak máme my, lidé s jinou rasovou příslušností, vůbec věřit systému, když nás na každém kroku nedokáže ochránit. Na ledě i mimo něj,“ uvedl pak na Twitteru Akim Aliu, který hrál za Calgary Flames a svou kariéru ukončil v Litvínově.

Rasismus a Sparta

Obvinění z rasismu nyní čelí též pražská fotbalová Sparta. Její zápas se skotským klubem Glasgow Rangers provázelo pískání dětského publika na hráče černé pleti Glena Kamaru. Ten je dobře známý pro české publikum od března, když v jarním utkání obvinil hráče pražské Slavie Ondřeje Kúdelu z rasistické poznámky vůči němu. Později ho ještě v útrobách stadionu fyzicky napadl. Události ze stadionu Sparty a následné reakce už se řeší i na politické úrovni a ministr zahraničí Jakub Kulhánek si kvůli obviněním předvolal britského velvyslance.Začalo to nemravným dopisováním, skončilo stalkingem. Známého dýdžeje pronásleduje posedlá fanynka. Vyhrožuje i jeho partnerce

Související články

Další články

Nejnovější kauzy